Opuštěné Brno je jednosemestrový fotoprojekt, který se zaměřuje na nevyužívané stavby a místa Brna. Pomocí fotografií se snažím vyprávět příběhy domů, ve kterých již někdo nebydlí, škol, ve kterých se už léta nevyučuje, či továren, pivovarů a dalších míst, která si pomalu příroda bere zpět.


Místo I. – Hřbitov vlaků

V současnosti druhé nejstarší brněnské nádraží bylo zprovozněno již v roce 1856. Nedlouho poté bylo využíváno jen jako nádraží pro nákladní vlaky. Sem tam se účel nádraží ještě změnil. Osobní vlaky odsud znovu jezdily například za dob první republiky - do Střelic na Jihlavu nebo do Moravské Bránice. 

Cestující se sem ale od té doby ještě párkrát vrátili. Naposledy v létě 2017, kdy zde kvůli výluce zastavovaly dálkové vlaky, které nemohly pokračovat na Hlavní nádraží. Jinak je ale využíváno jen nákladními vlaky a jako místo, kde jsou odstaveny staré soupravy. 

Zajímá vás, jak to na hřbitově vlaků vypadá dnes? Vezmu vás na prohlídku.

Tvař se sebevědomě

Přicházíme na staré nádraží, počasí se střídá každou půlhodinu, máme tedy štěstí, že zrovna neprší. Trochu mě znepokojuje, že je zde poměrně hodně aut, vypadá to, že jsou zde nějaké sklady. Volím tedy strategii: tvař se, že víš, co děláš a že víš, kam jdeš. Když totiž vypadáte dostatečně sebevědomě a přesvědčivě, je velká šance, že vás nikdo nevyhodí.
A nevyhodil.


Malé, velké, dřevěné,...

Vidím první odstavené vlaky, být odborníkem, asi bych je i dokázala přesně identifikovat. Místo toho je jen rozděluji na velké a malé, staré a nové, barevné a tmavé. (Stejně tak rozděluje moje kamarádka i auta.)

Postupně mířím více a více dozadu, kde na mě čekají další lokomotivy a vagóny. Představuji si svého synovce. Miluje vlaky. Pravděpodobně by tu teď pobíhal a svoji dětskou radostí oživil celý prostor.
Nadšeně by ukazoval na jednotlivé vlaky. Musím ho sem někdy vzít.


Pesimistická budoucnost

Lezu do prvního vagónu. Mrzí mě, že interiér se nezachoval, žádné sedačky, stolky, odpadkové koše. Jen pár nepotřebných věcí v rohu a pár cedulek na zdi. Rez, prach, ztrouchnivělé dřevo a odlupující se barva. Desítky let sloužil a teď přišel konec, je patrné, že do provozu už se asi nikdy nevrátí.


Street artová galerie

A není sám. Ne nadarmo se celému místu přezdívá hřbitov vlaků. Odhaduji, že zde odpočívá na třicet vozů, déšť smývá jejich dávnou slávu. Jejich ozdobou se stávají graffiti, nejrůznější citáty a hesla. Skoro jako kdybych se procházela hodně neobvyklou street artovou galerií. Zvláštní, líbí se mi.


Zlomené srdce milovníků vlaků

Pro nadšence do vlaků toto místo musí mít hodně smutnou atmosféru. Fascinující, ale bolestivou. Dokážu si to vztáhnout na sebe. Vidět vrakoviště plné veteránů, au - to mi láme srdce.

Teď jsem ale více nezávislý pozorovatel a sice přemýšlím nad tím, jaká je to škoda, na druhou stranu mě to místo baví. Zatím jsem v rámci mých urbexových výletů vídala jen opuštěné domy. Ale opuštěné vlaky? Nikdy. Je to pro mě něco nového, něco zvláštního a hrozně neobvyklého. Chátrající stavby, těch můžete potkat na každém kilometru několik. Kolik jste ale prozkoumali nádraží? A kolik lokomotiv?


Déšť, který smývá vzpomínky

Začíná pršet, zase. Další hřebík do rakve všech těch překrásných strojů. Další připomínka toho, že nic není věčné, že rez postupně pohltí velkolepé obry, kteří čekají, co s nimi bude. Přála bych jim, aby si je rozebraly nadšenci, aby stály v muzeích, aby o ně někdo s láskou pečoval. Přála bych jim, aby se mohly pyšnit zářivým novým lakem, voňavými koženými sedačkami a dřevem.
Pomalu mizí v dálce, krápání se změnilo na liják, liják, který smývá vzpomínky.

Vzpomínky na toto místo mi ale nevezme.


zdroje:
http://druhebrno.smerem.cz/tema/Brno%20doln%C3%AD%20n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD%20(%C5%BEst)
https://brno.idnes.cz/vlakova-vyluka-nadrazi-brno-d1k-/brno-zpravy.aspx?c=A170602_2330130_brno-zpravy_krut

Líbil se vám článek? Více urbexu najdete zde URBEX

3 Komentáře

 1. No, což o to, fotky jsou z toho krásné.. ale nechat vlak, když už není provozuschopný, prostě někde stát, ať si příroda poradí? To se mi teda nelíbí :(

  OdpovědětVymazat
 2. Fotky jsou naprosto dechberoucí.. palec hore, ale jak píše Lily..je hodně smutné, že je tam někdo jen tak nechá, ať si příroda poradí :(
  Šárka z blogu www.skarkiska.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherné fotky.
  Ještě než jsem si přečetla kousek u Street artové galerie, napadlo mě to samé. Že je to vlastně umění a že by se na to fakt pěkně dívalo, kdyby to bylo nějak uspořádané a tak. Kdyby do toho nějací "umělci" vdechli život a dali srdce.
  Na to bych se šla podívat hned.:)
  Jen je teda smutné, že tak chátrají. Někdo by se k tomu měl lépe postavit a ne je jen nechat chátrat a nechat přírodu si poradit.

  OdpovědětVymazat

Děkuji ti za komentář :)