Další opuštěná stavba, další dům, který by si zasloužil pečující majitele. Na tuto chatu už asi nikdo na víkend nepřijede.

Objevili jsme ji náhodou, když jsme naposledy jeli do školy, navíc jinou cestou než obvykle. Celé ty měsíce tam byla a až poslední den na sebe upozornila. Náhoda. Jela bych tudy ještě někdy?

A tak jsme dnes s kamarádkou vyrazily, ta chata mi totiž ležela v hlavě od té doby, co jsem ji minulý týden spatřila a já věděla, že ji musím vidět a zažít. Zažít? Domy a urbex, to není jen pomíjivé nadšení s kapkou adrenalinu. Je to zážitek, jsou to příběhy ukryté pod vrstvami prachu. Je to jako jít do divadla, ale režisérem je v tomto případě příroda, která jasně určuje, jak moc si stavbu přivlastní a vezme zpět. Kulisy tvoří čas, neustále je předělává, nikdy není spokojen. A já, já jsem divák, který je vždy ohromen.


Chata je pár minut chůze lesem od silnice. Vcházíme dovnitř bez zaklepání. Zdvořilé dále by nám stejně nikdo neodpověděl. Byla jsem skeptická, nemyslela jsem si, že uvnitř bude jakýkoli kus nábytku, zbytky osobních věcí. Omyl. Postel, gauč, nepřeberné množství sklenic a hrníčků, zapomenuté polštáře.Opět se mi v hlavě začínají odehrávat příběhy. Představuji si, jací lidé sem asi jezdili, jakou museli mít pohodu, když seděli v dřevěné sluncem prohřáté chatě a popíjeli nedělní čaj.
Měli psa? Hrály si tu děti na schovávanou?


Uchvátil mě výhled a celkově okolí. Líbí se mi myšlenka, že by tato chata byla moje. Ráno bych se zde probudila, z jedné strany kopce, z druhé strany les. Utíkala bych sem před starostmi, jen já a foťák. Naše malé útočiště na okraji zapomenutého hvozdu. Procházela bych se a zase se vracela, sama. I extrovert potřebuje občas být mimo společnost.

Dnešní urbex je jiný. Obvykle mám nepříjemný pocit, uvědomuji si, že na daném místě nemám co dělat. Ale ne teď. Nevím proč, ale dnes to tak nevnímám. Je to tím, jak vlídně na mě dům působí? Jako kdyby byl rád, že alespoň někdo jej navštívil. Konečně zase slyšel, že je krásný, jindy o něm lidé asi říkají, že je to barabizna na spadnutí. To dřevo, všude, ta obrovská okna, není v úplně dobrém stavu, ale má toho spoustu k vyprávění.


Nechce se mi domů. Čeká mě učení se na maturitu, což ale není hlavním důvodem, proč nechci chatu opustit. Vážně se mi tu totiž líbí. Jsem asi poslední dobou nějaká moc sentimentální a začínám si čím dál více užívat přírody, mě zkrátka neokouzlil jen onen dům, mě učarovalo celé místo. Jak já jsem ráda, že jsem si před týdnem za pět minut dvanáct domu všimla.

Nebo si on všiml mě?

Líbil se vám článek? Více urbexu najdete zde URBEX

Doporučuji například 

8 Komentáře

 1. Trošku mě z toho místa mrazí. Má to svoje kouzlo, ale já jsem hrozný posera. Nevím, jestli bych šla dovnitř :D Každopádně fotky jsou parádní!

  Travel with Marky || Život v Americe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejprve mi taky trochu naháněla hrůzu, ale po chvilce mě to přešlo a vážně jsem se cítila, že tady se mi nic stát nemůže

   Děkuji :)

   Smazat
 2. Když to ještě fungovalo, muselo to být skvělé místo na odpočinek od města. Zvláštní, jak zaplněnou tu chatu bývalí obyvatelé zanechali.
  Moc se mi líbí ten záběr zespoda ven na slečnu s knihou, to úplně podněcuje fantazii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně to jsem také nepochopila, jak tam mohlo zůstat tolik věcí, stále nad tím přemýšlím
   Na té fotce jsem já a popravdě je to moje nejoblíbenější z celé série, přesně z tohoto důvodu, že člověku domýšlí různé příběhy a pozadí :)

   Smazat
 3. Odpovědi
  1. Taky jsem ze začátku nevěděla, jestli je to dobrý nápad :D

   Smazat
 4. Jak to děláš, že i z opuštěné chaty dokážeš vykouzlit tak krásné (a neskutečně cool) fotky? ♥ My jsme jako mladší vlezli s kamarády do opuštěného domu, ale po chvíli jsme si to rozmysleli - byl tam prostě jenom nepořádek, prázdné flašky a rozmlácený nábytek, nic zajímavého. :)
  jsem Katrin

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já nevím :D ale děkuji
   Občas právě ten rozmlácený nábytek má své kouzlo, lepší než když v domě není vůbec nic :(

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)