Že byste měli mít přehledný design, kvalitní články a tematické zaměření, to se dozvíte všude. Říká se, že dobrý blog si čtenáře najde vždy. Možná před pěti lety, kdy bylo blogů pár. Teď má blog každý, ten váš tedy může čekat na objevení déle než-li Amerika.

Mám pár věcí, které fungovaly více než ostatní a razantně zvýšily povědomí o blogu a jeho návštěvnost. A protože blogerství by mělo být o jistém přátelství a uvědomění si, že ostatní blogeři nejsou konkurence, chtěla bych vám poodhalit pár fíglů, které vám s blogem mohou pomoci.


 • skupiny a (ne)oblíbený Excel

Když napíšete článek, je dobré jej sdílet do skupin na Facebooku (odkazy níže). Pokud už v nich jste, neděláte náhodou jednu velikou chybu? Za tento tip mimochodem vděčím Tomášovi  (rozhovor s ním už jste četli?).

Jste třeba v pěti skupinách a do všech hodíte odkaz na článek najednou? Snižujete si tím počet možných čtenářů o desítky, stovky,... Pokud totiž článek do jednotlivých skupin sdílíte s jistým časovým odstupem, zobrazí se to více lidem. Já například dělám i to, že sdílím článek tak 2x za den více dní po sobě. Abych nezapomněla v jaké skupině už odkaz je, vedu si v Excelu tabulku

Je to tedy už celkem systematické, ale když přijdete na ten princip, není to nic složitého.
Vlevo mám vždy napsaný název článku, vedle odkaz na něj a krátkou anotaci (což pak vždy jen okopíruji a vložím do vybrané skupiny). Nahoře mám názvy skupin a vždy, když v nějaké článek je, zabarvím si políčko připadající k oné skupině a článku žlutě.
Skupiny: například Blogeři a blogerky, BLOGERKY, Blogy ♥, Blogy CZ/SK a ráda bych vás uvítala ve skupině Píšeme a fotíme, kterou jsem založila a ve které bych ráda vytvořila komunitu lidí, kteří mají fotoblogy, popřípadě je rádi čtou.

 • města a akce

Psali jste článek o návštěvě nějakého města, o nějaké akci, které jste se zúčastnili? Proč jim o tom nedat vědět? Jednou jsem psala článek o urbexu v hořické vile, po nějaké době mě napadlo o něm napsat administrátorům facebookové stránky města Hořice.
Výsledek? Sdílení na dvou stránkách s tisíci fanoušků a upoutávka s odkazem můj na článek na webu o Hořicích. Nyní je tento článek mým druhým nejčtenějším na blogu.

Pokud se o něco zajímáte a napsali jste o tom, najděte třeba stránku na Facebooku, která se tématu také věnuje, napište jim a nabídněte jim odkaz na váš článek. S velkou pravděpodobností ho rádi nasdílí svým fanouškům. Fanouškům, kteří si článek rádi přečtou, jelikož je to zajímá, trefíte tím přímo cílovou skupinu.

 • připomeňte se

Můžete být dobří blogeři, ale možní se se k vám lidé nebudou vracet v takové míře, jakou byste si představovali. Musíte tedy využít všech prostředků, jak se jim připomenout. Já si myslím, že například lišta Pravidelní čtenáři by neměla chybět.

Stejně tak je výhodné mít stránku na Facebooku a na ní sdílet novinky + mít odkaz na ni na blogu, to samé  i s jinými sociálními sítěmi (Instagram, Twitter,...). A pak je tu i newsletter, odběr přes e-mail, na blogu Vojkovsky.sk jsem se dokonce dočetla, že to je ta nejdůležitější věc, kterou byste měli udělat - sbírat e-maily. A čím dříve začnete, tím lépe.
Nebojte se tedy připomenout se čtenářům i jinak, než v blogerských skupinách.

 • gramatika

Tohle není novinka. Můžete psát jako Čapek, ale pokud to po vás nerozluští ani lidé, kteří by rozluštili kód Enigmy za dvě hodiny, nikdo vás číst nebude. A já také nejsem odborník. Jsem si zcela vědoma toho, že i já sem tak napíši nějakou chybku, doufám ale, že to nejsou vyloženě hrubky. Vybrala jsem pro vás pár případů, na které byste si měli dávat pozor.

Nikdy se nepíše bysme, byjsme nebo by jsme, vždy jedině MY BYCHOM
Slovo vyjímka se píše jinak - VÝJIMKA
Mně, mě - je takových pomůcek, jak si tato dvě zájmena neplést. Úplně nejjednodušší je si pamatovat, že se pojí se  2. (bez koho, čeho) a 4. pádem (vidím koho, co) a MNĚ se 3. (ke komu, čemu) a 6. pádem (o kom, o čem). Rubrikou pojmenovanou O MĚ odstrašíte spoustu možných čtenářů.
Dávám vám TIPY na nejčastější TYPY chyb na blozích. Pokud chcete někomu dát radu, dáváte mu TIP, pokud odhadujete - TIPUJETE. Pokud ale chcete mluvit o novém TYPU aut, tak s ypsilon.

Mohlo by vás také zajímat:
O čem nepsat

A jaké jsou vaše tipy? Praktikujete něco z toho, co jsem zde napsala? A pomáhá to vaší návštěvnosti?
Komentujte a pokud vám článek pomohl, sdílejte ho dalším blogerům  :)

47 Komentáře

 1. Díky za tipy, hlavně tedy co se týče skupin, supr článek! :)
  BLOG EVERYTHIN KATE

  OdpovědětSmazat
 2. "Bysme" je sice nespisovná/ neformální varianta, ale není špatně (na rozdíl od "by jsme"), takže bych v jejím používání na některých blozích neviděla problém - zvlášť na takových blozích, kam se to vyloženě hodí. "Bychom" je spisovné, ale opravdu nutné jen ve formálních stylech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem na to bychom asi až přehnaně háklivá, možná proto, že nám to neustále cpou ve škole do hlavy. Ale zas pokud někdo píše spisovně, tak i to bysme vyloženě bije do očí

   Smazat
 3. Super tipy! Je pravda, že zdieľam článok naraz do všetkých skupín a posledné týždne sa mi to zdá kontraproduktívne, takže ďakujem... vyskúšam to trošku inak :)


  Zvláštne dievča

  OdpovědětSmazat
 4. Takové logické tipy, kterých využívám a myslím si, že snad každého napadnou :) Ale je fajn to takhle sepsat. No, akorát ty články o různých akcích sdílím na stránkách nebo konkrétních událostech jen málokdy - ale to spíš proto, že by se to ukazovala moc fb přátelům :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem nejprve moc nechtěla, aby o blogu přátelé věděli, ale teď už to nějak neřeším :D

   Smazat
 5. Konečně článek, který není jak přes kopírák a neradí neustále ty známé věci. (těch je teď jak hub po dešti :D)
  Přiznám se, že hned v prvním bodě jsem vyhořela. Už mne ten časový odstup napadl, jen jsem zatím nijak efektivně nevymyslela, jak v tom nemít nepořádek. Tohle je opravdu vynikající tip :)
  O tom odběru novinek jsem již přemýšlela, ale 1) nevím, jestli by to vůbec někoho zajímalo, 2) ani nevím, jak to vlastně u sebe zprovoznit :/

  Každopádně výborný článek :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Ti :)
   Snažila jsem se napsat něco trochu nového, jinak by článek neměl smysl, tak jsem ráda, že jsi to takhle ocenila :)

   Smazat
 6. Díky za tipy, to s městy by mě nenapadlo a možná to vyzkouším :)

  OdpovědětSmazat
 7. Aha tak konečne to chápem s tými skupinami na fb. Ja som doposiaľ robila presne tú chybu, že som svoj článok hodila naraz všade, toto už teda od dnešného dňa zmením. A viesť si excel je super, myslím, že to začnem praktizovať tiež. Článok si idem rovno pridať do záložiek, nech sa mi nestratí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Super, věřím, že ti návštěvnost stoupne geometrickou řadou :)

   Smazat
 8. Tak mně osobně se líbí excelovská tabulka. To je dobrá pomůcka ;-)

  OdpovědětSmazat
 9. Ten poslední odstavec je stejně nejlepší :D Věřím tomu, že mi ta nějaká ta chybka určitě občas ujede, ale osobně mi nejvíc vadí by jste, aby jste. O dost víc než bysme.. Tip ohledně použití "neblogerských" kanálů pro sdílení tematických článků je dobrá rada, to si musím pamatovat! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo není dokonalý, ale jsou věci, které by si člověk pamatovat měl
   Brrr, to je taky něco :D to bych zakázala.
   Jojo, pamatuj a praktikuj to :) zasáhne to kolikrát víc čtenářů

   Smazat
 10. Vydařené tipy! Tohle se bude sakra hodit! Klobouk dolů a díky za přínosný článek! :)

  OdpovědětSmazat
 11. Článek naprosto super. Hlavně plný tipů, které se nevidí všude - viz třeba odkazy na facebookové stránky - ty se hodí, díky za ně! O některých jsem neměla ani tušení :) .. Ten facebook je fakt mocný nástroj. Přesně díky tomu, že jsem se "vetřela" i na stránky míst, kde jsem třeba fotila, jsem získala pár čtenářů, a nebo například vstupné do zoo na celý rok zdarma. :D (za což jsem byla opravdu vděčná, ale popravdě, kdo navštíví tu samou zoo víc jak jednou za rok..)
  No a ten poslední odstavec by se měl někam vyvěsit, nejlíp každýmu na monitor, protože třeba s vyjímkou nebo tipem/typem se setkávám fakt často.. :D
  Takže ještě jednou - chvála. Fakt super článek :)

  (Jo! A máme stejný notebooky! ;D)
  Michelle B - blog
  Facebook - portfolio :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Těch stránek je ještě mnohem víc, kdybys chtěla, napiš mi mail a můžu ti poslat více odkazů.
   Páni, ale tak to je hezký :O Jaká to byla ZOO?
   Tip/typ je věčný boj, no :D
   A s tím notebookem, vážně? :D Tak to je dobrá náhoda.

   Smazat
 12. Díky za tip ohledně facebookových skupin, vůbec jsem o tom nevěděla! :) Jinak samozřejmě velmi přínosný článek!

  OdpovědětSmazat
 13. Excelovskou tabulku jsem hned zavedla a na tom sdílení je to opravdu znát. Vyzkouším i další tipy. Díky za super článek.
  FitBlogies

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není zač :)
   Tabulka v Excelu je doslova klíč k vyšší návštěvnosti

   Smazat
 14. Kromě zmíněného mi funguje průběžně komunikovat se čtenáři. Např. navnadit je předem na články, což jde různými způsoby, ale mj. používám (cca jednou do měsíce) hlasování, které ze dvou témat chtějí, aby vyšlo dříve (ve chvíli, kdy mám zpracovaná obě).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toho jsem si všimla, že to někdo dělá a je pravda, že jednou jsem se podobné věci zúčastnila a pak jsem vyloženě vyhlížela, kdy článek vyjde.
   Super tip!

   Smazat
 15. Uzitocny clanok. Napad viest si zaznamy, kde bol clanok zdielany vyskusam.

  OdpovědětSmazat
 16. Je pravda, že Facebook ty nezaplacené příspěvky (bez zaplacených zobrazení navíc) pouští mezi ostatní lidi míň a míň. Dobrý každý tip, který to pomůže obejít :) .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, a v těch blogerských skupinách navíc skvěle namíříš na cílovku, protože hodně blogerů čte další blogery

   Smazat
 17. ďakujem za zaujímavé tipy :) určite skúsim!

  dazzlera.blogspot.sk

  OdpovědětSmazat
 18. Moc díky za dobré tipy,podívala by jsi se na můj blog?? : pokecsterkou.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 19. Super, super článek! O těchto skupinách jsem vůbec nevěděla a popravdě ani o té radě, ohledně sdílení článků v jinou dobu. Strašně smart, nevím, že to člověka nenapadne. :)
  Ejnets in Lisboa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A je to vážně dobré a užitečné :) dost to člověku pomůže

   Smazat
 20. Super rady :) S těmi skupinami to zkusím, zatím jsem to dávala na všechny skupiny zároveň :) dát článek na nějakou jinou skupinu, když jsem psala třeba o výletu, jsem ještě nezkoušela. Stránku na facebooku mám a na blog jsem na ni dala odkaz, ale z návštěvníků blogu se tam moc lidí nepřidalo. A gramatika- tak ta je hodně důležitá, jsem na ten pravopis hodně důsledná- deformace studiem :D kolikrát, co vidím, že jsou někteří schopni napsat, to je děs, např.nesnáším, když někdo napíše samozdřejmě

  http://monulkov.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkus a uvidíš, nic tím neztratíš :)
   Samozdřejmě? Ne, prosím, že to nikdo nedělá? :O

   Smazat
 21. Pěkně zpracováno, opravdu je vidět že publikovaní na sociálních sítích a nemalá příprava dovede z návštěvností webu zázraky. V začátku článku píšeš o tom že kdysi fungovalo jen to že člověk psal kvalitně a čtenáře si našel. Odvrácenou stránkou tvého návodu je fakt že jakmile přestaneš upozorňovat na nové články na sociálních sítích velmi rychle tvá návštěvnost zase spadne.

  Ijacek.007

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) No ale zase díky tomu třeba získám i nějaké stálé čtenáře, kteří se pak už vrací automaticky :) Ikdyž souhlasím, že ta návštěvnost pak trochu spadne

   Smazat
 22. super článek.. nejvíce mě zaujal úryvek s excelem...asi ho vyzkouším :-)
  Šárka z blogu https://skarkiska.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)