Každý má nějaký svůj vzor. Sportovec vítěze olympiády, malíř obdivuje Da Vinciho nebo třeba Fridu Kahlo. A já - milovník fotografie - mám pár vzorů v této oblasti. Dnes bych vám ráda představila trojnásobného vítěze Czech Press Photo v kategorii Junior - Martina Faltejska. Jeho fotky jsem objevila náhodou na Instagramu a ihned jsem jej začala sledovat. Martinova tvorba je velmi specifická, do každé fotky se promítá kus jeho osobnosti. Učaroval mi jeho minimalismus. Je mi velkou ctí, že mně Martin věnoval pár desítek minut svého času, kterého má obzvlášť teď - před Vánocemi - velmi málo, a že vám mohu přinést inspirativní rozhovor s takto zajímavým fotografem.

Kdy jsi začal s focením a jak jsi se k němu dostal?

Vlastně, fotím od roku 2009, takže brzo to bude již 8 let. Utíká to šíleně. Začínal jsem s foťáky koupenými z brigád a fotil jsem úplně všechno okolo sebe. Kvůli čemuž jsem si pak i založil blog.

Přispíváš na něj ještě?

Ano, ano, http://unarmed-deer-hunter.blogspot.cz, já ten odkaz mám tady na Facebooku tak nějak všude, pod téměř každou fotkou co přidám, protože na blog dávám obsáhlejší příspěvky... Zakládal jsem ho v roce 2011.
+ když se někde prezentuji, tak používám portfolio: www.martinfaltejsek.cz to je nejvíc reprezentativní, Facebook mám prostě jen na komunikaci...

Chtěl jsi se už od toho roku 2009 stát fotografem, nebo se z tvého koníčku stala postupně práce?
Já vlastně ani nevím, ono to tak nějak vyplynulo samo. Koníček se tak samovolně stal mojí profesí. Bylo to tak nějak vždy. Už chvíli po tom, co jsem začal fotit, jsem dostal první zakázky. Ale úplně profesionálně se fotografování věnuji poslední 3 roky, co žiji v Praze.

Jaká zakázka tě zatím bavila nejvíc?
V poslední době bych řekl, že to bylo asi focení pro české zastoupení BMW. Dostal jsem auta a mohl si s nimi jezdit kam chci a vyfotit si je kde chci. Nic takového jsem do té doby nedělal. A já auta miluju, takže...
(fotky: http://unarmed-deer-hunter.blogspot.cz/2016/08/bmw.html)

A potom to jsou určitě svatby...ty jsou mojí srdeční záležitostí...
Foto: Martin Faltejsek

Jak se k člověku podobná zakázka dostane?
Přišlo to samo. Záleží totiž na lidech. Někdo tě doporučí a ono se to postupně nabaluje a nabaluje...

Co tě v tvé práci nejvíce posunulo dopředu? Byla to výhra v Czech Press Photo nebo třeba nějaká významná zakázka,...?
Ani si nemyslím, že by to byly nějaké soutěže nebo větší zakázky. Řekl bych spíš, že ten chtíč jít dál a zkoušet nové věci. Vlastně takové vybočení z vlastní komfortní zóny.
foto: Martin Faltejsek

Co pro tebe konkrétně znamenalo vykročit z komfortní zóny?
Zvykl jsem si dělat za chodu, protože (nejenom) v tomto odvětví je důležité být spolehlivý. V praxi to třeba znamená, že když fotím akci, tak ještě tu noc musím fotky upravit, tzv. dost často obětuji spánek. Zároveň bych tam ale i zařadil to, že se pouštím do věcí, které jsem předtím nikdy nefotil... 
A vychází to....
Co je tvým snem? Co bys jednou chtěl fotit?
Zrovna dneska jsem nad tím (zase) přemýšlel. A v komerci - momentálně bych moc rád fotil pro Volvo (tzn. rád bych zůstal u automotive tématu), protože mi je jednoduše nejvíce sympatické a mám rád jejich vizuály, marketing a tak.
Zároveň chci zůstat i při svojí tvorbě, takže jednou bych rád realizoval věci, které mě nyní napadají, ale nechávám je uzrát. Mnoho nápadů si píšu, jenom zatím se necítím na jejich realizaci.

A máš třeba nějakou vysněnou zemi, kde bys chtěl fotit?
Island si už můžu odškrnout. A z těch, které jsou v dohlednu, tak třeba Nový Zéland a Chile...a do budoucna mnoho dalších....

Proč zrovna Island?  A jaké z něj máš dojmy?
Neskutečná krása, to se ani nedá popsat. Brzo dám příspěvek na blog, to snad vysvětlí vše:) Island je prostě ráj.

Co bys doporučil lidem, kteří začínají s focením a rádi by se tím jednou živili?
Aby vytrvali. I když to na začátku nebude procházka růžovým sadem, vlastně ani později ne:)), tak to za to stojí. Člověk si musí věřit. A hlavně být spolehlivý.

Foto: Martin Faltejsek

Foto: Martin Faltejsek

Foto: Martin Faltejsek

Foto: Martin Faltejsek

Instagram7 Komentáře

 1. Terezko, to je vážně nádherný objev. Některé fotky jsou tak krásně tajemné až magické, to mám na umění nejradši - když zobrazují tenhle typ "příběhu", který si můžu domyslet sama. :) Krásné dny, Iva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tobě také, hlavně šťastný vstup do nového roku :)
   Jo, jsem z Martina nadšená, je to nekonečný zdroj inspirace

   Smazat
 2. Zbožňuju jeho autoportréty. A vlastně i fotky z cest.

  OdpovědětSmazat
 3. tie fotky sú perfwktné ♥ srdečne ťa pozývam na Giveaway na mojom blogu ;)

  OdpovědětSmazat
 4. Na Martinův blog jsem narazila v jeho začátcích a okamžitě mi jeho tvorba učarovala. Autoportréty mě děsně baví a ty jeho, to je paráda!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kéžbych jednou uměla dát autoportétům to, co on. Není to vůbec tak jednoduché, jak se může zdát a možná proto jej ještě více obdivuji, jelikož vím, že to není snadné.

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)