Začít fotit lidi, to není žádná věda. Chce to trénink, bez něj se nic nenaučíte. Jak ale sehnat první odvážlivce a co si s nimi vlastně počít? Můj článek by vám mohl pomoci najít na tyto otázky odpovědi.

1
Facebooková stránka
Všichni nadávají na to, že si každý čerstvý majitel zrcadlovky založí facebookovou stránku a dává na ni kdejaký cvak. Pokud to ale dnes s focením myslíte vážně, čeká pravděpodobně založení stránky i vás, nenechte se tedy těmito řečmi odradit. A pokud zde již od začátku budete prezentovat jen to nejlepší, co se vám podaří, vaši práci jistě někdo brzy ocení. Je to nejlepší cesta, jak se dostat do povědomí lidí. Troufám si říci, že nebýt mé stránky, ze všech mých absolvovaných focení by proběhla tak třetina, ne-li méně. Přestože se mi zpětně mé první fotky nelíbí, tenkrát někoho zaujali a já se díky tomu mohla posunout.
Stačí jedno jediné focení s vaší kamarádkou a první nabídky se třeba dostaví dříve, než byste čekali. Nikdy nenahrávám z focení více, jak tři fotky, to si nechávám na blog, popřípadě je vidí jen model/ka. Ale ty nejlepší, ty se souhlasem foceného zveřejňuji + vždy označím i osobu na fotce. Té se to zobrazí a zdi a voilá, najednou o vás ví větší okruh lidí, možná vám někdo dá like, možná vám někdo dokonce napíše.

2
TFP skupiny
Pokud chcete trénovat focení lidí, ostych musí jít stranou. Buďto už jste nafotili všechny své kamarádky nebo možná žádná z nich nemá zájem, každopádně se najednou ocitáte v situaci, že nemáte koho fotit. A to je zlé. Internet ale nabízí takových možností. Máte-li alespoň pár fotek, kterými byste se jakž takž dokázali prezentovat, do toho! Skupiny na facebooku jako Focení TFP jsou tu pro vás. Možná by se slušelo vysvětlit, co tato tajemná zkratka znamená. TFP = time for print/photos, jedná se o systém, kdy vy se domluvíte s modelkou na focení - ona neplatí vám a vy neplatíte jí, jen ji za focení poskytnete fotky a ona na oplátku souhlasí s tím, že je použijete (třeba na vaši FB stránku). 
Napište sem tedy, že jste začínající fotograf, který by rád někomu nafotil pár portrétů, připojte na ukázku něco, co jste vyfotili a čekejte. Já jsem tenkrát našla modelky ihned, buďto to byli lidé, kteří měli za sebou pár focení a věděli, co dělat (a věřte, že člověk s výrazovou schopností je to nejlepší, co vás na začátku může potkat), nebo to byly slečny, které si přály pár hezkých fotek na facebook. A tak jsem poprvé v životě fotila někoho cizího.

3
Hlavně klid
Před prvním focením s cizími lidmi jsem byla nervózní. Je to něco jiného, než když jdete se spolužačkou na louku a něco málo s ní cvaknete s tím, že když se to nepovede, je to fuk. Najednou přede mnou stála ohromná výzva a já chtěla za každou cenu uspět.
Před prvním focením si doporučuji třeba třikrát zkontrolovat, že máte nabitou baterka (a popř. že máte v brašně i náhradní), že máte prázdnou a naformátovanou kartu (a že je vážně ve foťáku a ne zapomenutá v notebooku), vyčistěte si objektivy, klidně si předem přečtete pár článků, jak fotit lidi. Zkrátka a dobře se připravte tak, abyste věděli, že jste udělali maximum pro to, aby se nic nemohlo pokazit. Trochu vás to uklidní.
Já jsem si dopředu s modelkami psala (jelikož mé první ,,cizácké focení" probíhalo rovnou ve dvojici), dohodly jsme se na tom, co bychom si zhruba představovaly (fotily jsme v šatech v zámeckém parku), vybudovaly jsme si důvěru a začaly jsme se na společné focení těšit.

4
Inspirujte se
Na trochu té inspirace není nic špatného, zejména ze začátku se nejlépe naučíte, co a jak tím, že budete koukat na fotky ostatních, budete přemýšlet nad tím, co je na nich tak zajímavého, proč se vám líbí. Jestli vás třeba čeká obyčejné focení mladé dívky, nebojte se jít na pinterest a hledat inspiraci na pózy. Jednoduché heslo ,,girl photography poses" s sebou přinese mnoho tipů a nápadů. Dívejte se a zkoušejte. Zejména se zaměřte na ruce. Jde o to, že když fotíte, lidé očekávají, že jim řeknete, jak se mají postavit, kam se mají dívat a hlavně, co s rukama. Póza ala tučnák, tedy ruce podél těla, není ideální. Pokud se to navíc bude objevovat na všech fotkách - nuda. Modelka si je může založit, hrát si s vlasy, chytit se za boky,...  Podívejte se třeba sem ,,photography poses hands".
Nekopírujte, nesnažte se něco vyfotit úplně stejně, ale zkuste jednotlivé prvky použít a vytvořit jedinečnou fotografii.

5
Upravujte
Tohle asi bude znít jako zvláštní rada, ale musí to zaznít. Každá fotka si zaslouží drobné úpravy, kašlete na to, že vám někdo bude říkat, že dřív se fotky taky neupravovaly, a že to není žádný umění, dodělat fotku v počítači. Za prvé - i dříve se retušovalo, fakt že jo, za druhé - nebavíme se o mostrózních kolážích, ale o projasnění, zvýšení kontrastu,... A tady na vás vážně apeluji, začněte s tím hned. Možná si myslíte, že na tom není nic těžkého, ale já jsem na začátku sakra neuměla upravovat fotky a i teď s tím bojuji. Nejprve se potřebujete vyblbnout, být uchvácení z toho, že existují rámečky, že překontrastovaná fotka vypadá zdánlivě dobře. Poučíte se z chyb. Až se na to podíváte za půl roku, uvědomíte si, že vaše úpravy jsou hrozné. To vás posune, začnete hledat cesty, jak to udělat lépe, jak fotce pomoci, ne ji zabít. Upustíte od filtrů a začnete si hrát s křivkami, vyvážením barev, štětci. Dostanete se do fáze, kdy se na toto kouzlení budete vyloženě těšit. Až zachráníte první fotku před vyhozením, zjistíte, jak velkým přítelem je Photoshop.

Na závěr vám ukáži moji cestu, jak jsem se učila. Nemám pocit, že už bych byla na té úrovni, že bych mohla říci: ,,Ano, umím fotit". Ale i tak za těch 2,5 roku vidím jistý posun.

2014


Focení koní, týden s foťákem, lze vidět nadšení z kontrastu a absolutní nepochopení toho, že objekt by se neměl utápět ve tmě

První focení svatby naší známé, objevila jsem černobílý filtr
 Podzimní focení s kamarádkou, opět proklatý filtr, tentokrát nějaký barevný
 I když tuto mám ráda dodnes
Terezo, co zkusit logo? 
Proč mě to tenkrát napadlo?

2015

Dvě první TFP focení, první již avizované zámecké a druhé na téma postapo


Tady už je koláž různých fotek z jara - léta 2015. Na první fotce je slečna z TFP skupiny, jinak jsou to kamarádky anebo známé, které mi napsaly. Poslední fotka je špatná, barvy jsou příšerné.
Tady jsou ještě 2 fotky z léta

Na podzim jsem se celkem vyfotila, absolvovala jsem asi šest focení. No a jsem celkem spokojená i zpětně.
A rok 2015 jsem zakončila focením kalendáře, kdy jsme se pokusili každý měsíc ztvárnit pomocí rekvizit.

2016

Na jaře jsem fotila slečny ve svatebních šatech na zámku
V létě pak úžasnou Barču a dvě skvělé sestry
A teď na podzim jsem opět fotila sourozence a poslední dobou se mi poštěstilo fotit lidi a zvířata

Podobný článek? Co si počnout v počátcích

12 Komentáře

 1. Ahoj Terez, to je moc zajímavý článek! O TFP skupině jsem vůbec nevěděla Musím se na ni přihlásit. :) Co se týká úpravy fotek, s tím stále bojuji a stále objevuji a okouzluji se. :D
  Jinak ten pokrok je ohromě vidět!
  PS: Prozradíš mi, jestli při focení přisvicuješ a čím? Klidně můžeš do zprávy na FB. :)
  Škoda, že nebydlíš blíž. Mohly jsme se nafotit navzájem a pak si porovnat chyby...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky, TFP skupiny jsou skvělé, držím palce, ať to jde s úpravami dobře :)

   Smazat
 2. zajímavé :) musím říct, že já jsem nervozní před každým focením a taky vše 10x kontroluji :D

  Piosek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já, když ty lidi neznám vůbec, tak jsem taky vždy plná obav, ale postupně se to naštěstí zlepšuje :D

   Smazat
 3. Dobře funguje i fotopátračka.cz, tam zadávám nabídky nejčastěji a lidi tam jsou nejspolehlivější ;)

  OdpovědětSmazat
 4. Ahoj, krásné fotky, krásný článek :). Také ráda fotim, ale teprve začínám. Fotím hlavne prirodu, ale zkusila jsem vyfotit i kamarádku a musím říct, že se fotky docela povedly a kamarádka byla spokojená. Ale nevím jak ty fotky posunout dál. Já Teda žádný profesionální fotograf nejsem, ale snažím se a baví mě to :). Stále upravuju nějak fotky, čtu si články a hledám informace a inspirace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :)
   Jsem ráda, že fotíš, focení je skvělý koníček, rozhodně nepřestávej

   Smazat
 5. Nádherně fotíš! Pořád si pamatuji mé první focení. Svítilo sluníčko a já se skoro na všech fotkách mračím, nebo mám zavřené oči. No, ono i to má něco do sebe, hádám. :D
  http://catthegdiaries.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 6. Podle mě je nejvděčnější ta fb skupina, případně kamarádi. Protože od tý doby, co jsem přihlášená na různých TFP stránkách spíš jen vidím podvodné příspěvky, nabídky od lidí, co fotí pomalu mobilem, a nebo nabídky erotickýho focení :D
  Ale jinak je super vidět ten tvůj pokrok! Musim říct, že už na začátku jsi fotila líp, než nějaký obyčejný "cvakálista". A za tu dobu jsi se hodně posunula. :) Držím ti palce, ať se dostaneš ještě dál. Máš na to cit! :)
  Michelle B :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, FB skupina, kdo ví, jak bych bez ní začala
   Děkuji moc, jsem ráda, že ten pokrok tam je vážně vidět, že ho nevidím jen já :D

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)