Již pár dní pilně dodržuji studijní program nazvaný ,,hlavně-se-nebudu-učit" a přináší mi ovoce. Nedávno jsem díky němu měla volný čas a tedy možnost po dlouhé době shlédnout pořad Prostřeno. A nic se nezměnilo. Lidé jsou pořád protivní nebo neumí vařit, popřípadě obojí.

Pořad Prostřeno je přesně tím, co dělá naši televizní kulturu tak jedinečnou. A navíc, je vážně pro všechny. Největší výhodu totiž vidím v tom, že narozdíl od Ulice nebo Ordinace se nic nestane, pokud týden vynecháte. Lidé se tam neustále mění a to, že se někdo polil polévkou ve 108. díle páté řady a vy jste to neviděli, ještě neznamená, že už je pro vás pokračování nemyslitelné. Jakmile byste ale neviděli byť jediný díl Ulice, přišli byste o to, že se někdo na někoho naštval, propásli byste třeba smrt paní Nyklové nebo by vám unikl nějaký důležitý product placement. A bez takových základních věcí můžete zahodit to, že jste viděli všech 3055 předešlých dílů. Na tuhle ztrátu už nenavážete, popřípadě se ještě dalších 500 dílů nebudete chytat a budete si vyčítat, že jste tenkrát dali přednost rodině, a že jste šli s dítětem na večeři za to, že vyhrálo nějakou podělanou republiku ve florbalu.

A to se vám s Prostřenem nestane. Hodina sledování toho, jak je jeden člověk v kuchyni a další čtyři v jídelně, a jak ti lidé v jídelně neumí vyslovit názvy jídel, které si připravil člověk v kuchyni, baví náš národ již šest (!!!) let. V čem ale spočívá kouzlo, které donutí rodiny každý den přesně v osmnáct hodin sedět u televizních obrazovek, aby sledovali pět divnolidí, jak připalují kuře? A ještě ke všemu, když je to komentované Václavem Vydrou a Janou Bouškovou? Vždyť to nedává smysl. Existuje mnohem více věcí, které na Prostřenu nechápu než těch, které chápu.

Suma summarum, ruličky do ručky, copak jsem si pro vás dnes připravila?

Celý pořad začíná tím, že jsou vám během pár desítek vteřin ukázány všechny klíčové okamžiky dnešního dílu. A už zde jsem na rozpacích. Za jakým účelem mám vydržet až do konce, když už v první minutě vím, že někdo podá hostům nedopečené maso nebo mu spadne na zem hrnec s těstovinami? Následně mi je, po znělce, připomenuto, co se vařilo v předchozích dnech, což mě, jakožto nepravidelného diváka, uvede do obrazu. Bez informace, že Helenka si včera vyvařila čtyřiadvacet bodů a je v čele, by totiž nemělo smysl pokračovat. Rychlá rekapitulace je za námi, analýza tabulky s body také, chybí už jen elektronická tužka, a tak víme, že aby se dnes Martina dostala do čela tabulky, musí získat alespoň 25 bodů, jelikož 24 už má její soupeřka Helenka.

Velká žena
Nezbývá tedy, než představit obec, ve které hostitelka bydlí. Že jste ten název nikdy neslyšeli a za pět minut už si ho nebudete pamatovat? Mlčte! Pro obyvatele této vísky o dvou stech obyvatelích je to historický okamžik, mluví se o nich v televizi. V televizi! Právě teď se dmou pýchou, když kamera švenkuje přes náves plnou vzorně upravených keřů. Jednoho dne tu bude stát socha hostitelky, té velké ženy, která ves, jejíž název jste nikdy neslyšeli a za pět minut už si ho nebudete pamatovat, proslavila tak, že byla na Primě! Prima! A pokud se ještě nedejbože záběrem mihne Jarda, ikonický štamgast s velkým pupkem, bude se o čem bavit nejen doma, ale i v hospodě. Tak Jarda byl taky v televizi. Páni.

Uhodni, v čem bydlí Martina
Dost ale bylo patriotismu, co nám na sebe práskne hostitelka? V krátkém medailonku se dozví divák vše, co jej zajímá. Mimo povahy také to, kam hostitelka chodí k zubaři, jak se jmenovalo její první koťátko a kolik kombajnů jí v létě projede za barákem. Načež se objeví i tváře soupeřek, a tak dnes poprvé a rozhodně ne naposledy slyšíme, že Martina taktizuje. Polemizuje se nad tím, co asi dnes bude k večeři a hraje se hra ,,uhodni, v čem bydlí Martina". Nezajímá mě, v čem a jak bydlí Martina. A dvojnásobně mě nezajímá, v čem a jak si myslí soupeřky, že bydlí Martina. A tedy, bydlí v malém rodinném baráčku, v bytečku nebo ještě u rodičů? Zjištění, že dnes budeme večeřet v bytečku mně osobně připadá jako bezvýznamná informace, nicméně je to asi nesmírně důležité, vždyť místo tý minuty tam mohli nechat běžet třeba reklamu.

Zapomněla jsem dodat, že do tohoto okamžiku už bylo řečeno alespoň 10x slovo jakoby.
,,Jakoby is the new black."

Prvotní spád pořadu, tedy počáteční vychrlení všeho podstatného, nyní střídá plytké žvástání. Soutěžící se vyjadřují k věcem, které nejsou vůbec podstatné. Ani proslov Andreje Babiše ke kauze Čapí hnízdo nebyl tak zbytečný. Pokud se tedy rádi vyjadřujete k věcem, které vůbec nejsou zajímavé, přihlašte se do Prostřena. Dnes již potřetí totiž posloucháme úvahy o tom, co asi Martina uvaří a jak zvládne úkol týdne a dozvídáme se i na co má Helenka chuť. Naštěstí nás ale vysvobodí trochu té akce - jde se nakupovat. Znovu tak objevujeme tajemná zákoutí obce, kterou neznáte a za pět minut si nebudete pamatovat její název. V Jednotě soutěžící bez váhání a zcela suverénně vezme z regálu první čokoládu, ne však proto, aby neztrácela čas. Víc čokolád v Jednotě nemají. Náhle zazní impozantní slogan ,,Ruličky do ručky" a ve třetině pořadu se tedy konečně dozvídáme, co se vlastně bude vařit a ostatní ženy se k tomu opět vyjádří. Ne vážně, ani v Otázkách Václava Moravce se lidé nevyjadřují k něčemu tak dlouho a často, jako v Prostřenu. Prostřeno vs Václav Moravec. 1 : 0. Pokud jste tedy politik, kašlete na Moravce a raději upečte bábovku před kamerou. Jo a kdybyste náhodou zapomněli, soupeřky si myslí, že Martina taktizuje. Jakoby.

Dvě menu?
Zde začíná peklo. Martina dnes bude podávat mimojiné tzatziki, foie gras a jako dezert cheesecake. Tedy tohle je napsané v tom menu, které je nám promítáno na televizní obrazovce. Míša pravděpodobně dostala špatnou ruličku, jelikož její menu se zcela liší.
,,Dneska budeme mít cacíky, fojé gras a chisikaki."
Panenko skákavá, chudák holka, jak bude zklamaná, až dostane úplně něco jiného, než očekávala.
Já vím, píšu to již poněkolikáté, ale opět je čas vyjádřit se. Schválně, co soutěžící očekávají?
Míša: ,,Ták, já si teda tohle menu vůbec nedokážu představit. Cacíky, to je podle mě jakoby něco s citrónem. Fojé gras, na to chuť nemám, dala bych si spíš nějaké maso. No a fojé gras je jakoby taková bylinková placka, vlastně. A chisikaki, to nemám ponětí, co by mohlo být. Možná něco jakoby na způsob tiramisu."
Nepochopím jedinou věc. Cheesecake už se v Prostřenu objevil víckrát, než-li Josef Váňa na Velké pardubické, jak je sakra možné, že ti lidé pořád nevědí, co to je? Pokud jdu do téhle soutěže, asi jsem již pár dílů viděla. Tak proč, proč s tím je větší problém, než-li s logaritmy v matematice? Protože logaritmy v matematice jsou reálný problém, ale že cheesecake se nevyslovuje jako čísský dort, to prostě není nic těžkýho!

Přichází ještě poslední šance se vyjádřit k tomu, co se dnes bude vařit a náročný maraton přerušuje reklama. Díky Bohu. Reklamy na Primě jsou sice dlouhé, ale i vaše sklerotická sousedka by jistě za těch pár minut nezapomněla, co se v první polovině stalo (a kromě konference na téma ,,co bude dnes k večeři" se ani nic moc nestalo). Přesto je nám vše zopakováno v krátkém sestřihu, ve kterém nám je navíc znovu poodhaleno to, že dojde k nějaké tragédii. Třeba k tomu upadnutí hrnce s těstovinami.

V kuchyni už to vře, Martina se pouští do přípravy exoticky znějících jídel. Jak se vše na začátku vleklo, teď jde do tuhého a vysílání začíná nabírat na obrátkách. Martina vaří, hosté přicházejí a začíná ,,šmejděníčko, šmejdění" a s ním i moje oblíbená věta: ,,Lidé by si mohli myslet, že závidím, ale já bych takhle bydlet nechtěla, na mě je to až moc luxusní".

U večeře se pak dozvídáme, kdo co nejí. Že někdo nejí maso, kořenovou zeleninu nebo třeba příliš velké brambory, je jeho věc. Dokázal by mi ale někdo vysvětlit, proč tito lidé chodí do Prostřena, když je téměř stoprocentně jisté, že se zde setkají s masem, kořenovou zeleninou nebo příliš velkými bramborami? Respektive proč tam chodí a pak strhávají body soutěžícím za to, že jim pokrmy z těchto surovin připravili? Víte, co myslím.
,,No, takže já jsem si na hlavním chodu moc nepochutnala, bohužel nejím maso a tak mi steak nechutnal. Proto za to musím Martince jeden bodík strhnout."
Co?
Cože?
Je to asi tak stejně logické, jako kdybyste si sedli do vlaku, přestože jej z duše nenávidíte a pouze z pohledu na rychle projíždějící soupravu dostáváte migrény, a pak byste si stěžovali na to, že ta cesta byla hrozná a vůbec jste si ji neužili a málem se vám rozskočila lebka.
Nebo jako kdybyste šli do nějakého pánského butiku a rozčilovali byste se, že tam na vás nic neměli (v případě, že jste žena, samozřejmě).

Lež nebo lež?
Když jsou talíře prázdné, začíná šampionát v hraní na dvě strany.
,,Tak chutnalo?" ptá se netrpělivě hostitelka.
,,Měla jsi to moc dobré, já jsem si pochutnala," odvětí Martince Jarča a ušklíbá se. S jedovatými slovy se svěří až kameranovi o samotě, vedle v obýváku. A zapichuje nebohé kuchtičce nůž do zad.
,,No, na předkrmu jsem si moc nepochutnala a trochu mě zklamalo, že nám hostitelka neupekla domácí pečivo," nešetří kritikou ještě před chvílí velmi spokojená Jarča.
Pokud by se konal šampionát ve lhaní při stolování, i mistrovství světa by pro nás bylo příliš nízkou metou. Říct během pár minut dvě úplně odlišné věci, tvářit se zcela vážně a nedat na sobě znát jakékoli rozpolcení osobnosti, to není vůbec jednoduché.

Vrcholem celé této estrády a přehlídky trapnosti se pak stává zábava. Ať už hrajete hru ,,Hádej, kdo jsem" nebo třeba kreslíte na tričko, vždy se najde někdo, kdo se pekelně nudí. A ten vám to pak dá sežrat. Ale pořád lepší, když se někdo nudí, než když hostitel přivede buďto svojí známou, která zpívá nebo dokonce vystoupí se svojí kapelou. To pak čtyři lidé sedí na gauči, uznale pokyvují hlavami a na song od Michala Davida se ti nejodvážnější zvednou a začnou pařit. A teď se pro změnu nudíte vy. A Jarča. Protože ta přece netancuje, na to už nemá věk.

 Dezert, úkol týdne, po vydatné zábavě, kdy jednomu nestačil dech a málem se zadusil neurvalým smíchem, se čtyři lidé ďoubou v čískejku a spřádají plány. Přemýšlí totiž o tom, co všechno řeknou, až budou na zpáteční cestě domů sedět na zadní sedačce automobilu a budou si vylévat srdéčko.

,,Cacíky mi nechutnalo, fojé gris jsem si představovala jinak, stejk byl krvavej, zábava nebyla zábavná, čískejk byl studenej, proto dávám čtyři body," začíná Jarmila.
,,Hostitelka se vážně snažila, jediné, co bych jí vytkla je ten stejk, jinak mi chutnalo, proto dávám tři body," zabíjí Helenka veškeré zákony logiky. ,,V testu jsi měla všech 15 otázek správně zodpovězených, jen u páté jsi měla drobnou nepřesnost. Za čtyři." Pro porovnání.
Sakra, když mám možnost ohodnotit večer až deseti body a víceméně mi chutnalo, proč bych dala někomu tři body? Proč?
Míša se rozhodne pro sedm bodů, jelikož si skvěle zatancovala a Honza pro šest bodů, protože si taky skvěle zatancoval, ale chce vyhrát, tak nemůže body rozdávat jak prostitutka v 18. století syfilis. Eh. Pardon...
Zatímco pokračuje talkshow jménem ,,pomluv mě v autě", tým vysoce inteligentních analytiků počítá, kolik že si tedy ta Martina vyvařila bodů. Boušková a Vydra pak zkonstatují, že si Martina vyvařila 20 bodů. A to na vítězství stačit nebude. Pokud ale nejste s hodnocením spokojeni, můžete soutěžící obodovat na webu pořadu. Nevim tedy proč, ale to nevadí. Tenhle pořad nedával smysl natolik, že mě tohle nevyvede z míry.

Nechybí ještě navnadění na zítřejší díl, kdy navštívíme Honzu a pak sbohem a šáteček. Já jsem o 5 mikrogramů mozkových buněk lehčí. A víte co?
Zítra bude zas Prostřeno.


A co vy a Prostřeno? Sledujete jej?


Na pranýři byla také Popelka - Exkluzivní reportáž ze sledování Popelky
Anebo televize Mňau - Pedofilní zoofil by zatleskal

5 Komentáře

 1. Ráda se dívám na tento pořad. A vždy mě uklidní když se sejde klidná skupinka a to se moc často neděje. Vždy jsem se do tohoto pořadu taky chtěla dostat a vím co bych vařila, ale měla bych strach z lidí, které by tam byli.
  To hádání kde kdo bydlí je podle mě takové blbé...
  Nesnáším tu ty lháře a taktikáře... Jinak je to fajn podívání...

  JO a ještě. Na tvůj blog jsem narazila náhodou. Né jenom že skvěle fotíš ale i dobře píšeš. Jsi super blogerka :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No právě, a mně se zdá, že na tom je ten pořad postavený - na skandálech, hádkách a taktizování, není to ani tak soutěž o vaření. Ale je to zajímavé, taky jsem tenkrát, když to začínalo a prožívalo největší boom snila o tom, že se tam přihlásím a všem jim to natřu :D

   Děkuji moc, to zahřeje u srdíčka :) Jsi milá

   Smazat
 2. Bože, pamatuji si všechny ty večery u babiček(televizi doma nemáme, tudíž jsem o podobné "zážitky" ochuzena), které na to vždycky rády koukaly. Kolikrát jsem měla v duchu obdobné sarkastické komentáře, ale nemohla jsem je vyslovit, poněvadž bych je a i tento skvostný pořad urazila.
  Co jsem ale nikdy nepochopila je to šmejdění po bytě hostitele. Jasně, lidé jsou zvědaví, ale sama i v rodině beru za velkou neslušnost hrabat se někomu ve skříních, natož u naprosto cizích lidí, které vidím prakticky poprvé v životě a následně se s nimi už asi ani neuvidím. Fakt radost toto. A to komentování Vydry a Boškové je občas na pěst.
  Věčné lhaní je kapitola sama o sobě. Držím se pravidla, že člověk má být především upřímný. A když vidíte, jak hostitele nejdřív pochválí, zanedlouho už ovšem pomlouvají a nadávají na jídlo v autě... lidi, máte zapotřebí hostitelovi lhát, když to stejně později uvidí v televizi? Hodně štěstí u utužování vztahů, fakt že jo.

  Jinak podobně jako Joina jsem na Tvůj blog dneska narazila poprvé, ale musím s ní souhlasit. Fotky jsou nádherné a články píšeš luxusní. Jen tak dál, přidávám do sledovaných a těším se na další. :)

  http://zapisnikjednezrzky.cz/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Shrnula jsi to skvěle, to šmejdění je naprosto ujeté, nedokážu pochopit, proč by to někdo měl dělat, lézt lidem do šuplíků, komentovat, jak vypadá jejich ložnice.

   Děkuji moc :) Jsem potěšena, že se ti u mně líbí

   Smazat
 3. Já se tu u tvého článku směju a zrovna mám Prostřeno zapnuté :D Naprosto souhlasím, je to strašně stupidní pořad, ale řeknu ti, že nevím proč, pořád si ho jako kulisu pouštím :D Asi abych se poplavila nad tím, co se tam děje.. a rozčilovala se nad těmi, co tam tak spřádají plány a hrají velkou "hru" :D :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)