Láká vás představa studia v zahraničí? Zajímá vás, co si o naší zemi myslí cizinci? Tak to je tento rozhovor přesně pro vás! Povídala jsem si se dvěma slečnami Carlotou Rosete z Portugalska a Irenou Sudati z Itálie, ty u nás v České republice v rámci programu AFS strávily příjemné tři měsíce. Jaké jsou jejich dojmy jakožto zahraničních studentek a co se jim líbí na naší vlasti?

Jak se vám líbil pobyt v České republice?

Irene: Miluji Českou republiku, je to krásná země. A věc se má tak, nevěděla jsem o této zemi zhola nic předtím, než jsem sem přijela a nyní jsem objevila můj druhý domov. Byl to úžasný zážitek, celá tato zkušenost je skvělá, nejen, že poznáš sama sebe, ale navíc se každý den dozvíš a naučíš něco nového, co jsi předtím neuměla.
Carlota: Mám ráda vaši zemi, a stejně jako Irene, nejprve jsem o České republice nic nevěděla, jen že bych sem možná jednou chtěla na Karlovu univerzitu. Teď jsem už součástí vaší kultury, chci se zase vrátit, vidět znovu můj domov.
Foto: Irene a hostitelská maminka 


A co u nás bylo nejlepší?

Foto: Irene
Irene: No, co se týče jídla ,,knedlik". A jinak, mám ráda Čechy - líbí se mi, že se nebojí říct, co si myslí. V Itálii je to jiné, nechceš někomu ublížit a tak raději použiješ ,,white lie" (lež, kterou použiješ, když chceš být zdvořilý, nechceš někomu ublížit) a to je něco, čemu já prostě nerozumím.
A země celkově - líbí se mi krajina a příroda. Před pár dny jsem šla domů a viděla jsem sedm jelenů během pěti minut! Nikdy předtím jsem žádného na vlastní oči neviděla.
Carlota: A já jsem včera viděla sníh, na to nejsem zvyklá a bylo to vážně krásné. A jídlo? Samozřejmě ,,Medovnik", však jsem kvůli němu taky přibrala.
Myslím, že až přijedu domů, budu brečet, v Česku jsem se toho tolik naučila, tolik jsem toho prožila...

Co vaši noví přátelé, rodina?

Irene: Chtěla bych se s nimi znovu setkat, mám je moc ráda.
Carlota: Chci je znovu vidět, moje hostitelská maminka je strašně hodná, vážně mi pomáhala, protože jsem spoustu věcí neuměla a ona mně nikdy neváhala pomoci.
Foto: Carlota


Překvapilo vás po příjezdu něco?

Carlota: Jasný, třeba přezouvání ve škole!
Irene: To teda! Ale mně se to líbí, kdybych mohla, tohle bych s sebou vzala do Itálie. Je to tak pohodlné.
Carlota: Jo a ještě, každý je už v šest ráno vzhůru.
Irene: Pravda, to je divné, moje rodina vstává tak v sedm a o víkendu tak v jedenáct, v poledne. Zkrátka a jednoduše, v sobotu večer hodně oslavuješ, a tak to druhý den chceš dospat.
Carlota: A občas prostě potřebuješ jen trochu relaxovat, zůstat celý den v posteli, jít se nasnídat, až se ti bude chtít.
Irene: Ale nejlepší na Češích je, že pořád něco dělají, jsou hodně ,,venkovní".
Carlota: Přesně! Když jsem sem přijela, nebyla jsem zrovna sportovkyně, ale teď, teď chodím každý den běhat. Ono je tady totiž těžké jen jíst a neběhat (směje se).
Irene: A pak jsem tu já, neběhám, ale jenom jím...


Co vám bude nejvíce chybět po příjezdu do vašich zemí?

Carlota: Přátelé a celá tato země, můj život zde, zvykla jsem si na něj.
Irene: Moje rodina a přátelé. Ještě bych chtěla vzkázat, ale to tedy hlavně lidem, kteří uvažují o tom, že by jeli do České republiky: jeďte!
Carlota: Celkově, pojďte a objevujte svět!

S holkami jsme si popovídala na Odpoledni s mezinárodní kuchyní, to je akce organizovaná dobrovolníky z AFS pro studenty v regionu. Každý zahraniční student společně s rodinou uvaří/upeče nějaký oblíbený pokrm z jeho země a následně jej představí ostatním.
Odpoledne s mezinárodní kuchyní

Odpoledne s mezinárodní kuchyní

Odpoledne s mezinárodní kuchyní
Holky se se mnou podělily i o pár fotek z jejich pobytu
Foto: Irene

Foto: Irene

Foto: Irene
Foto: Carlota

Foto: Irene

Foto: Carlota
Foto: Carlota

Foto: Carlota

6 Komentáře

 1. Skvělý rozhovory a článek! :) Tohle je opravdu zajímavé téma. Já zrovna studuji v USA, tak se mě zase z druhé strany ptají američani na otázky ohledně USA, co mě překvapilo, co je jiné a tak.
  No, je skvělé, že se jim tu tak moc líbilo. :)
  Těším se na další rozhovor! :)
  DENYII

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V USA, páni, to zní zajímavě, být v roli toho cizince.
   Jo, byly nadšená, snad se ještě vrátí :)

   Smazat
 2. Jé, moc zajímavý rozhovor! :)) Některé odpovědi mě překvapily, normálně si takové věci neuvědomíme.. :)
  EVERYTHIN KATE

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem se nejvíce divila u těch přezůvek, já to úplně nesnáším :D

   Smazat
 3. Tak to je dokonalý rozhovor :) Ještě jsem se s žádnými takovými lidmi nesetkala a nebo mě ani nenapadlo, že sem někdo muže jezdit jako zahraniční student.
  Takové lidi by bylo fajn poznat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky by mě nenapadlo, že sem někdo chce jet studovat, dokud jsem nepoznala AFS :)
   Všichni jsou skvělí

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)