Hej, cestovatelé, nezapomněli jste náhodou při vašich toulkách světem na Varšavu? Protože já osobně ji na svém seznamu míst, kam se chci podívat, neměla. Chyba! A nebýt levných jízdenek od Student Agency, nikdy by mě ani nenapadlo se do hlavního města Polska podívat. Veliká chyba.

Sedím v autobuse, je mi špatně, protože místo sledování cesty čučím do monitoru svého červeného notebooku a upravuji fotky. A také píši tento článek o jednom z míst, na která nikdy nezapomenu. Opouštíme Varšavu, čekala jsem ošklivé káčátko, svými křídly mi ale na rozloučenou mává elegantní labuť. Dost ale poetických přirovnání, na ta je expert Nezval, nikoli já.

Jízdenky za 130 korun

Hele, jízdenky do Varšavy za 130 korun? Nikdy jsem nebyla ve Varšavě. Chci jet do Varšavy? Chci jet do Varšavy! Chňapla jsem po levných jízdenkách jako Francouz po puku. A pak už jsem se jen celé prázdniny těšila na další dobrodružství v cizím městě. Pokud máte rádi nejistotu (kdo by neměl, že?), bydlete přes Couchsurfing. (článek o mé první zkušenosti s CS - Jak jsme spaly s Turky) Ke konci prázdnin se totiž všichni snaží dohnat to, co v předešlých týdnech nestihli. To znamená, že nikdo není doma. Nikdo, u koho byste mohli složit hlavu k vydatnému spánku. Čtyři dny před odjezdem jsem byla rozhodnutá, že mámě nebudu říkat, jak budeme ve Varšavě bydlet. Byla jsem totiž zarytě přesvědčená, že naším domovem se stane nějaká útulná lavička kousek od centra. A to vaše máma vědět nechce. Naštěstí však k lekci bezdomovectví nedošlo a já mámě  mohla říci, že tentokrát se z její dcery ,,houmlesák“ nestane. Dva dny před odjezdem ostatně bylo docela na čase. A tak jsme mohli jet. Jupí.
Nový útulný domov

S kapkou nedůvěry jsem s sebou nakonec sbalila i notebook, prodlužovačku a nabíječky, přestože jsem si nebyla jistá, jestli už v Polsku mají elektřinu. K mému překvapení zde ale lidé přestali svítit svíčkami už tak před dvěma lety, a tak jsem si připadala jako doma. To možná trochu ubralo na mé dobrodružné a romatické představě o výpravě, na které se budeme dorozumívat pomocí telegrafu a místo internetu si prostě budeme číst. Jako knížky. Papírový.

Konec telegrafů

A tak jsme namísto koňských povozů využívali klasických dopravních prostředků, jedli jsme pizzu, nikoli vysloužilé tahače koňských povozů a vůbec nikdo nás neokradl. Tedy mi jsme nedráždili hada bosou nohou, to znamená, že jsme nejeli do Prahy. Aby nedošlo k nedorozumění, nejenom v české Praze se krade, ve Varšavě je jedna územní část pojmenována právě po městě stověžatém. A náš hostitel sice neřekl, že bychom se tam přímo měli bát chodit, naznačil však, že i ve Varšavě jsou místa, kam zkrátka nepotřebujeme. Těžko říct, jak moc naše vlastenecké cítění povzbudí to, že takovému místu říkají právě Praha…
Pałac Kultury

Jinak je ale Varšava městem, které mi připomíná Vídeň a New York zároveň. Vídeň pro nádherné monumentální, antikou inspirované, budovy na každém rohu a New York pro nejvyšší stavbu Varšavy. Zdá se, že -tenkrát ještě sovětští- inženýři, lehce okopírovali Empire State Building, jistě nedopatřením.


A co všechno jsme tedy viděli? Zatímco u nás doma v parku máme památník se skvadrou feťáků, ve Varšavě parky plní plně reprezentativní funkci. Nejprve Lazienki park, který nám zabral více než celé dopoledne, druhý den jsme žasli úžasem pro změnu ve Wilanówě. Překrásné zahrady, říčka, gondoly a romantický most. Pokud byste někdy chtěli natáčet další z mnoha filmových adaptací čehokoli od Rosamunde Pilcher, mám pocit, že toto je to pravé místo. Jen, pokud mohu o něco poprosit, už nikdo nikdy nenatáčetejte jakoukoli adaptaci románu od Rosamunde Pilcher. Na jeden vesmír je toho už moc. Jak já ty slaďárny nesnášim.
Łazienki Park

Łazienki Palac

Wilanów - románský most
Wilanów

Staré město
Mimo parky je ještě velice zajímavé Staré Město. Technicky vzato je to asi nejnověji postavené staré město, které jsem kdy navštívila. Jak asi víme z hodin dějepisu nebo z filmu/knížky Pianista, Varšava byla po válce téměř celá srovnána se zemí.  Město tedy povstalo z popela jako ohnivý fénix a nyní hrdě  lemuje klidnou řeku Vislu.  Ach, jaký já jsem to dnes básník. A teď zcela vážně a věcně, když jsem se procházela ,,starými ulicemi“, dýchala na mě atmosféra dávných časů a nevědět nic o historii místa, nepoznám, že domy jsou vlastně novostavbami. Genius Loci byl i přes válečné útrapy zachován.


Nejlepší muzeum Evropy

A ostatně, pokud vás zajímají dějiny, jistě neopomeňte návštěvu Židovského muzea, mimochodem oceněného titulem nejlepšího muzea Evropy. Od počátků židovské kultury se dostanete do let nedávných až k samotnému holocaustu. A pokud vás baví i architektura, toto místo vás zaujme dvojnásobně. Nebála bych se budovu muzea označit za skvost moderního stavitelství.
Muzeum dějin polských Židů

Muzeum dějin polských Židů

Fontány
A co v noci? V ulicích rozhodně není mrtvo. Už ne (za tohle jednou skončím v pekle). Hudba, majestátní budovy zářící do započatého večera. Ještě nejdeme spát. Ne teď. Starým městem se pomalu dostáváme k břehu řeky. S úžasem hledím na jedinečnou show, za kterou jsme mířily na doporučení hostitele. Prý svítící fontány. Pod pojmem svítící fontány jsem si představila vodotrysk o něco větší, než ten, který máme u nás v Bělohradě. V hlavě jsem viděla kašnu s mnoha delfíny,
Neptunem nebo alespoň s čůrajícím chlapečkem. Že ale budeme svědky takové performance, to by mě nenapadlo. Světla reflektorů se kočkovaly  s proudy vody, ty tak hrály všemi barvami. Do stěny z tryskající vody byly promítány obrazy, vše doplňovala hudba. Lidi, tohle bylo tak tisíckrát lepší než trapnej novoroční ohňostroj někde na náměstí maloměsta. A hádám, že kvůli tomu neutekl jediný pes z domu. 1:0 pro fontány.
Fontány s kostelem

Street party
V neděli se konala na jedné z tříd Starého města Street party, kam nás pozval hostitel. Jednalo se o prezentaci tanců z celého světa. Na pódiu jsme měli možnost zhlédnout vystoupení skupiny Falun Dafa, která se s lidmi dělí o radost z čínských tanců. Od pódia pak vedla dlouhá ulice plná jídel z nejrůznějších států, lidé tančili a vlnili se do tónů samby, kterou jim umě předtančovali žáci taneční
školy.

New York nebo Varšava?

Po pár minutách strávených ve víru dění jsme se vydali k Empire State Building neboli k Palacy Kultury. Lákala nás možnost vyjet výtahem do 30. patra, ze kterého se nám následně naskytl pohled na celou Varšavu. Poseděli jsme cirka hodinu, čekala jsem totiž na ,,to správné světlo“, abych vyfotila západ slunce nad metropolí. Když se zlatý kotouč plížil k mrakodrapu a obzor se zbarvil do oranžova, věděla jsem, že kýžený okamžik je tady. A nyní si odvážím snímek, který zcela jistě mohu zařadit k mým nejoblíbenějším.
Dokonalý výhled z Palace KulturyA to je všechno, poslední noc a ráno rozloučení s dokonalým hostitelem (k snídani nám připravil palačinky, nemilujte ho), obohaceni o nezapomenutelné zážitky. To byla Varšava, Ne počkat, TO JE VARŠAVA! Pokud něco chci, tak je to lobbovat za to, aby mnohem více lidí toto město navštívilo. Nebuďte zaslepeni jen Londýnem nebo Paříží, zkuste Varšavu a já vám slibuji, že nebudete litovat.

Byli jste někdy ve Varšavě? 
Bydleli jste někdy přes Couchsurfing?

A v Polsku určitě zkuste i Kudowa Zdroj - Random trip do Polska

7 Komentáře

 1. Varšavu bych si ráda někdy prohlédla, ale myslím, že to spojím s odletem odtamtud ještě jinam :) Poslední fotografie se vážně povedla, na to se vyplatilo počkat!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, taky jsem si říkala, že by nebylo špatné odtud jednou letět, kdyby se našlo něco opravdu výhodného.
   A díky :)

   Smazat
 2. "Francouz po puku".. holka, zbožňuju tě! :D

  xxx
  dream-little-dream.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 4. no kebyze nemam o 4 dni kupene letenky do pariza, tak si ma prehovorila. Ale Polsko je clekovo plne prekvapeni sa mi zda :)

  http://lapepla.blogspot.com.es/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Užij si to tam :) Jojo, Polsko je pro mě jasným objevem roku a rozhodně plánuji pokračovat v objevování tamějších krás

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)