Pokud plánujete, že byste se někdy vydali do Berlína, mám pro vás pár tipů a rad, co zde vidět. A pokud to neplánujete, doufám, že vás třeba tento článek přesvědčí, že právě Berlín je to místo, kam nutně potřebujete.

Bude se jednat o sérii zaměřenou na různé věci: kde se najíst, jaké technické památky navštívit, urbex, ideální odpočinek,...

Dnes se budeme věnovat tomu nejzákladnějšímu. Hlavní památky, jak se k nim dostat,...

Článek obsahuje:
 • Metro a S-bahn
 • Braniborská brána
 • Reichstag
 • Sinti und Roma Denkmal
 • Zoologishe Garten
 • Fernsehturm
 • Světové hodiny
 • East Side Gallery
 • Olympijský stadionZa prvé, rozhodně jeďte sami, bez cestovky. Poznávací zájezd je založen na tom, že pojedete
autobusem, zastavíte u Braniborské brány, vyfotíte se a pojedete dál. Ale Berlín si musíte zažít na vlastní kůži.
Denní jízdné na MHD stojí zhruba 7 euro, my si vždy kupujeme pro malou skupinu do pěti lidí za 17,30, rozhodně se to vyplatí. Nemusíte řešit, kde pořád kupovat jízdenku, navíc se vám to již se třetím, čtvrtým nastoupením do MHD rentuje.
Můžete jet tramvají, metrem, S-bahnem (příměstský vlak, jezdí po ringu), lodí!!!, dvoupatrovým autobusem,...

Metro a S-bahn

Ideální je jízda po kolejích, metro totiž spojuje nejvýznamnější body Berlína, nemusíte tedy složitě hledat, jak a kam dojet autobusy. Systém metra je na některých linkách i přes 100 let starý, dohromady zde jezdí devět linek.
Velmi chytrý je pak Ring, okruh okolo celého města. Dá se říci, že pokud na něj nastoupíte, vždy se někam dostanete. Ring se kříží na čtyřech důležitých bodech s metrem, na Ost, Süd, Nord a Westkreuzu.plánek metra, Regiobahnu a S-bahnu, vetší velikost a zdroj: http://berlinmap360.com/carte/image/en/berlin-metro-map.jpg

Braniborská brána

Braniborská brána je symbolem Berlína. Antikou inspirovaná stavba s kvadrigou (v čele s bohyní vítězství - Viktorií) dříve sloužila jako městská brána. V pochmurné době druhé poloviny dvacátého století stála na pomezí mezi východním a západním Berlínem.

Jak se tam dostat?
Linkou metra S55, S-bahnem číslo 1 a 2, stanice Branderburger Tor.
Reichstag

Nedaleko Braniborské brány se nachází budova bývalého Říšského sněmu a dnešní Bundestag. Reichstag se stal sídlem parlamentu, v roce 1933 vyhořel, za čež Adolf Hitler obvinil komunisty. Během studené války proběhla rekonstrukce, Bundestag zde ale začal zasedat až v roce 1999.
Nyní je možné absolvovat prohlídku, je však nutné napsat předem a dohodnout si termín. Před vstupem vás pak čeká důkladná kontrola, něco jako na letišti.
My jsme zde v prosinci vychytali prohlídku večer, a tak jsme ze střechy Reichstagu měli výhled na celý noční Berlín. Stálo to za to.
Navíc můžete jít po točitém schodišti i do kopule a pozorovat vše z ještě větší výšky.šedá trasa.


Jak se tam dostat?
Projděte Braniborskou bránou (zády ke kvadrize), a pak se vydejte doprava. Přes park Tiergarten se pak dostanete přímo k budově, stačí jen přejít přes Strasse des 17. Juni. V parku stojí za vidění
Denkmal für die ermordeten Sinti und Roma, památník upomínající na smrt 500 000 lidí z let 1933 - 1945, kteří zemřeli kvůli nacionálnímu socialismu v Německu a jiných zemích Evropy.

 
Bundestag
Kopule v noci
Uvnitř kopule
Památník

Památník

Památník

Vstup do památníku v Tiergarten Fernsehturm

Dominantou Berlína, kterou zahlédnete na kilometry daleko, je 368 metrů vysoká Fernsehturm neboli Televizní věž. Je možné jít dovnitř a za pomoci superrychlého výtahu se dostat až nahoru, na ochoz, kde vás čeká neuvěřitelný výhled na město a širé okolí. Před vstupem, na který si vyčleňte zhruba 13 euro, se opět připravte na přísnou kontrolu, neprojdou vám děštníky, ostré (kovové) předměty,... Ideální je rezervovat si vstup předem, většinou vás totiž nahoru nepustí hned, ale dostanete vstupní čas.

Jak se tam dostat?
Metrem U2, U5, U8 a S-bahnem: S5, S7, S9, S75, stanice Alexanderplatz
Dominanta Berlína

Fernsehturm nepřehlédnete nikde

V nociSvětové hodiny

Za vidění stojí i tyto hodiny, které stojí kousek od Fernsehturm. Ukazují čas v různých městech světa.


East Side Gallery

Jedná se o jeden z mála větších pozůstatků Berlínské zdi a street artovou galerii v jednom. Najdete zde ikonické obrázky, který zná každý, ať už se jedná o líbající se prezidenty, nebo trabanta. A ještě mnohem více uměleckých děl na celkem 1,3 kilometrů dlouhé zdi, která se táhne podél řeky Sprévy.
Jak se tam dostat?
Metrem U1 nebo S-bahnem – S3, S5, S7, S75, S9 na stranici Warschauer Strasse, pak pěšky necelých 300 metrů.

večerní procházka okolo zdi

M-B Arena naproti zdi

Olympijský stadion

Nyní se zde hrají fotbalová utkání, v roce 1936 se zde konaly letní olympijské hry. Stadion měl mimo jiné reprezentovat a demonstrovat, jak skvělé nacistické Německo je. Také se toho roku jednalo o první olympiádu, kterou přenášely televize.
Vstup dovnitř je možný ve dnech, kdy se zde nehrají fotbalové zápasy, stojí dospělého 7 euro bez průvodce, kdy si můžete projít vše sami, s průvodcem to pak je o něco dražší.
Jak se tam dostat?
S-bahnem linkami S5, S75, S9 a metrem U2 – stanice Olympiastadion
Olympijský znak


eh


Obrovský stadion


Výhled ze stadionu

A to je pro dnešní díl vše, pokud byste rádi viděli i jiná místa, můžete se těšit na další článek, který vyjde v dohledné době. V komentářích se můžete vyjádřit, jestli má být o jídle, nakupování, technických památkách, muzeích,...


Pokud jedete do Berlína, užijte si to tam na maximum :)


Druhý díl: vlaky, auta, lodě, letadla
aneb muzea vlaků, letištní terasa, showroomy automobilek
Tip na výlet na uměle vytvořenou horu z trosek Berlína najdete Teufelsberg

3 Komentáře

 1. Skvělý, fakt provodcovský článek! :) Čekala jsem od tohoto článku něco jiného, ale příjemně si mě překvapila :)
  Já se sice do Berlína v nejbližší době fakt nedostanu-budu trochu na druhý straně Země-ale až zase budu v Čr, tak pokud budu mít možnost, povolení rodičů a čas, určitě pojedu a projdu si to hezky po svém, bez průvodce, podobně jako ty. :)
  Myslím, že se tenhle článek bude vážně hodně lidem hodit :)
  DENYII

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc :)
   Jako Berlín je vážně jedno z těch míst, které člověk musí vidět alespoň jednou v životě, tak až to půjde a budeš mít chuť, bez váhání vyraž :)
   Doufám no :D Když jsem tenkrát něco hledala, bylo to po různých webech, tak se to snažím shrnout. A hodně věcí mi ukázal kamarád, který tam přímo žije.

   Smazat
 2. Hlavně si v kabelce před vstupem na Fernsehturm nechte příbor. Super nápad. :DDDDDD

  OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)