Rádi cestujete a rádi fotíte? Možná ale občas zjistíte, že i váš foťák má své hranice, nebo že s sebou zkrátka nemůžete tahat stativ úplně všude. V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o různé vychytávky, ale i zcela běžné fotopostupy, které možná neznáte, a které by se vám mohly hodit. Nejde většinou o úplně ty správné metody, spíše si tím ulehčíte práci, zachráníte pohromu apod.

PANORAMA

Před vámi krásná vyhlídka, vysoká věž nebo obrovské nádvoří a vy byste za každou cenu chtěli zachytit co nejširší úhel, zkrátka aby na fotce bylo úplně vše. Setový objektiv a jeho ohnisko 18mm to ale nezvládne, pokud nemáte jiný objektiv s nižší ohniskovou vzdáleností, musíte si poradit jinak. Foťák pravděpodobně bude nabízet funkci panorama, my si s tím ale trochu vyhrajeme. Na podobné záběry by byl ideální stativ, přiznám se ale, že většina mých panoramat byla pořízena bez něj. 
1.) Jděte do manuálního režimu a nastavte správně clonu, ISO, čas a vyrovnání bílé. Důvod, proč panorama fotit rozhodně v M režimu je jasný. (A pokud to neumíte, třeba v tomto článku je to také vysvětlené, jen tedy na noční fotografii, v zásadě je to ale pořád to samé) Celý princip panoramatické fotky je takový, že vyfotíte třeba 15 snímků, postupně se o pár centimetrů posouváte, až dojdete k místu, kterým má vaše výsledná fotografie končit. A tady se nedá technice úplně věřit. Zkuste si vyfotit jedno místo na automat třeba 15x a uvidíte, že foťák občas změní nějaké nastavení, jednou je fotka světlejší, jednou tmavší. A to by nám u panoramatu vadilo, všechny snímky musí být barevně i světelně stejné.
Panorama fotím do JPEGu.
2.) Když máte vše nastaveno, pokud máte stativ, připevněte na něj foťák (ale není to úplně nezbytné) a zaostřete. Pak už jen mačkáte spoušť a vždy foťák trochu posunete. 
3.) Zde platí, že čím více, tím lépe, čím pečlivější tedy budete, a čím více snímků s menšími pohyby uděláte, tím lépe.
připomíná to animovaný film


4.) Zbytek už je prací na doma. Já za tímto účelem používám Zoner. V horním menu Vytvořit > Panorama. Program vás pak sám celým procesem provede, panorama pak můžete uložit nebo ještě pokračovat v editoru s úpravou barvy, kontrastu,...
5.) Pokud fotím krajinu, začínám zleva doprava. Funkce panorama se dá ale využít i u focení vysokých věží. Například katedrála svatého Víta. Malý prostor před ní vám nedovolí poodstoupit tak daleko, aby se na fotku vešla celá. Pokud ale začnete věž snímat odshora dolů a poté fotky v Zoneru spojíte, zjistíte, že nic není nemožné.
1. fotka na šířku 2. na výšku 3. zleva doprava 4. zprava doleva
Co byste vyfotili bez panoramatu?


A s ním?

NEBE

Fotíte někdy nějakou památku, krajinu a mrzí vás, že nebe nad ní není výrazné nebo je dokonce úplně bílé? Následující postup je možná tak trochu podvod, ale v závěru, vadí to? (a více o úpravách zde)
Tento návod jsem viděla někde na youtube, akorát jsem si jej trochu upravila a přizpůsobila svým potřebám. Budete potřebovat Adobe Photoshop.
Ukážeme si to na příkladu. Já použiji fotku ve formátu RAW, to umožní více úprav. Hlavní je, aby na fotce alespoň náznak nebe byl (lepší fotka tmavá než přesvícená), kdyby nebylo vůbec, museli byste sáhnout přímo po fotce nebe a tu tam podle stejného postupu, který vám ukáži, přidat.
Nejlepší by samozřejmě bylo udělat 3 snímky a vytvořit HDR fotografii, dejme ale tomo, že jste u sebe neměli stativ, ani plochu, kam foťák stabilizovaně položit.
Naschvál vám to ukáži na hodně špatné fotce. Tady byl problém ten, že kdyby byla světlejší, nebude tam nebe výrazné, a tak vzniklo tmavé ošklivé cosi. Nevadí. (A omluvte černou čáru v horním levém rohu, až při čištění snímače jsem zjistila, čím to je. Psí chlup zaseknutý kousek před snímačem. Paráda...)

To co musíme udělat je, že se teď zaměříme na to, jak z té fotky co nejlépe vytáhnout oblohu, nevadí, že louka bude úplně černá. Přežeňte to. Zvyšte kontrast a zřetelnost na maximum, utlumte světlo. Vytvořte super dramatickou oblohu.

Potvrďte a dejte uložit jako, pojmenujte třeba krajina 1 a zavřete. Opět si otevřete původní fotku, ale tentokrát vše nastavte tak, aby byla louka zelená, výrazná, pole žluté atd. Nyní si otevřete složku, ve které máte krajinu 1. Klikněte na ni a přetáhněte ji do Photoshopu na onu světlou fotku, kterou jste si právě vytvořili.


Klikněte pravým tlačítkem a zvolte Umístit.
Nyní podržte levý Alt a klikněte na obdélník s kruhem (netuším, jak se to jmenuje :D), fotka zmizí a ve vrstvách se vedle ní objeví černý obdélník.
obdélník s kruhem
Nyní přejděte na Nástroj přechod, ujistěte se, že máte nastaveny barvy tak jako já na obrázku.


Nyní už stačí uchopit kurzor, kliknout do prostředka horní hrany fotky a táhnout dolů, zhruba tam, kde už vám začíná louka, stromy,... Naskočí vám dramatičtější mraky :)
Máme tu oblohu, která zmizela, když jsme fotku zesvětlily (a která by tam nebyla, kdybychom fotku nevyfotily podexponovanou) a zároveň zde máme louku a krajinu, které se netopí v černotě.
před a po
Pokud byste měly fotku úplně bez oblohy, použijte nějakou fotku s mraky, opět jí překryjte vaši fotku, kterou jste zesvětlili, aby byla výrazná pole a louky, dál je to stejné. Umístit, Levý alt, Nástroj přechod,...

A DALŠÍ


Po trošku náročnějších vychytávkách nás teď čekají ty jednodušší.

Portrét bez knírku
Pokud chcete fotit portrét a je kolem poledne, slunce pálí a svítí na vás přímo ze shora, rozhodně přejděte do stínu. Pokud byste totiž nechali slunce, aby svítilo přímo na vašeho modela/modelku, jeho obličej by byl plný ošklivých, černých stínů. Ve stínů snadněji dosáhnete měkčího světla. Ale pozor, ne pod stromy! Stíny listů by na obličeji také nevypadaly dobře.

Instagram
Netýká se to úplně samotného focení, přesto je to pro někoho nedílnou součástí cest. Vždy používejte hashtagy k věci, nejlepší tematické. Nepoužívám různé #l4l, #spamforspam atd., ty nemají s fotkou nic společného. Nejlepší jsou, u cestovatelských fotek, #travel, #trip, #instatravel, #dnescestujem, dále používám #igerscz, #canon a #canoncz


Nebojte se lidí
Zajímavé fotky z prostředí městských ulic často zachycují nějaké emoce. Zaujme vás fotka obyčejné ulice, nebo fotka té samé ulice, jen se slečnou v krásných šatech, starým pánem pijícím coca colu, dětmi, které krmí holuby?
Nemůžete samozřejmě zcela viditelně přijít a fotit si toho člověka z 10cm vzdálenosti, musíte být rychlí a nenápadní. Popřípadě to musí vypadat tak, že fotíte něco jiného. Lidem neříkám, jestli bych si je mohla vyfotit. Buďto odmítnou nebo se křečovitě smějí a fotka už nevypadá tak realisticky.

 Zlatá hodinka
Pokud máte v plánu fotit na louce, počkejte si na tzv. zlatou hodinku. Jedná se o hodinu před západem slunce a o hodinu po východu slunce. Za takových podmínek je světlo nejlepší pro focení, navíc mohou vznikat zajímavé fotografie, kdy máte zapadající slunce v protisvětle. A pak je tu samozřejmě všemi milované focení západu slunce.
Více o focení se zapadajícím sluncem i ZDE

Občas na to kašlete
Včera jsem byla na výstavě Titanicu a tam jsem si uvědomila, jak málo se koukáme. Lidé přišli k exponátu, rychle vytáhli mobil, vyfotili si ho a šli dál. Proč se raději nezastavíme, neprohlédneme si danou věc, popřípadě neprožijeme daný zážitek. To samé koncerty. Potřebujete půlku koncertu koukat do mobilu a natáčet na něj, jak moc si všechno užíváte? Protože užíváte si to, nebo se jen díváte přes mobil na pódium?
Zkuste někdy fotit jen něco, z výletu se dá přijet s 30 fotkami, pokud přemýšlíte o tom, jestli jsou opravdu nutné a fotíte jen to nejzajímavější, kolikrát to dopadne lépe, než když bezmyšlenkovitě mačkáte spoušť pokaždé, kdy průvodce řekne: tohle je zajímavé.
Nejsem jiná, také občas cvakám zbytečně moc, snažím se to ale korigovat.  Uteklo mi kvůli tomu až moc věcí, které ani při pohledu na fotky znovu neprožiji. Například do Berlína si beru na focení (natáčet budu tedy na zrcadlovku) analogový foťák (což už jsem udělala i na podzim), pak si teprve člověk rozmyslí, co chce jen prožít a co opravdu stojí za snímek :).
Koukejte se tedy více kolem sebe, užívejte si atmosféry míst, na kterých jste a nepřemýšlejte jen nad tím, jestli budete mít co hodit na instagram.


A co vy, máte nějaký zajímavý hack, radu? Hoďte odkazy na články, videa, či vaše tipy do komentářů :)

18 Komentáře

 1. Jelikož já fotím přes mobil, tak bohužel asi takový rady nevyužiju :( Ale až si příští rok vydělám půlku na ten foťák, tak určitě tvoje rady využiju :D Protože já vždycky couvám jako blbec, dokud na celý obrazovce nebudu mít tu památku a potom jsem naštvaná, když tam mám lidi :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkus to přes mobil, a tam nejspíš budeš mít i funkci panorama :)

   Smazat
 2. Super tipy, hlavně s chrámem. Tam vždycky vyfotím jen půlku a nikdy mě nenapadlo použít panorama :D

  Simply Janet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo také jsem na to přišla teprve nedávno a hodí se to :)

   Smazat
 3. To s tím nebem je vážně skvělé! :)

  OdpovědětSmazat
 4. To s tou oblohou musím někdy vyzkoušet. Jestli se mi tedy podaří nějakým způsobem zprovoznit můj foťák :D
  TUORE BLOG

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ono to jde teoreticky s každou fotkou :) jen z toho RAWu vytáhneš tu oblohu nejlépe :)

   Smazat
 5. Dobré rady. Takéto články mám rada. I napriek tomu, že fotím svojim vlastným štýlom, rada sa dozviem niečo nové ♡ ʕ•́ᴥ•̀ʔっ

  ♡ * Giveaway * ♡

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, to se hodí vždy, také se ráda přiučím novým věcem :) hlavně ve focení

   Smazat
 6. tyjo super tipy. ja sice fotim skoro jen mobilem, ale fotak mam, mozna by stalo za to ho oprasit :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele spousta věcí se dá i s tím mobilem :) ale foťák je foťák, to zas jo

   Smazat
 7. Skvělý článek. Já se s Photoshopem učila sama. Ale ta práce mě nezkutečně baví. Ráda si hraju s fotkami a tím i dodávám další kousek ze mně, z mé práce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky se učím, stále je co objevovat, baví mě to na těch fotkách hodně, dávám tomu svůj styl, protože každý upravuje maličko jinak

   Smazat
 8. Poslední tip je beztak nejlepší :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Viď? :) Občas stojí za to, prostě se jen dívat kolem sebe

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)