Pokud něco zcela vystihuje Berlín, je to Teufelsberg - Čertí hora. Město umělců a alternativně žijících a smýšlejících lidí je plné street artu. Fasády budov jsou ozdobeny všudypřítomnými graffiti, po ulicích se procházejí lidé, kteří mají svůj styl, zpod nádražního mostu se ozývá hlas pouličního zpěváka.


Teufelsberg je hora/nehora. Jedná se o suť a trosky Berlína, který byl zničen za války, vše je navezeno na jedno místo a tvoří to umělou vyvýšeninu nad Berlínem. Za studené války zde byla radiostanice americko-britské armády. Nyní je vše v rukou umělců, kteří nenechali jediné místo prázdné a využili doslova každičký prostor, aby zde vytvořili jedinečné symposium.


Zastavujeme na parkovišti a vydáváme se vstříc vrcholu. U vchodu na nás čeká chlapík, jež od nás vybere pět euro a podepisujeme mu prohlášení, že vstupujeme na vlastní nebezpečí. A pak je to v naší režii. Už od začátku je jasné, že to bude něco úplně jiného, než jsme doposud viděli. Někdo by to nazval bordelem, chaosem, ale mám pocit, že tak to má být.

Každý kout nebo zeď nese nějaké poselství, stále je co objevovat. Ať se podíváte kamkoli, něco najdete. Starou televizi, gauč pomalovaný barevnými nápisy, obřího Spongeboba na střeše.
Je to vlastně jedna velká street artová galerie pod širým nebem a ještě ke všemu s luxusním výhledem.

Přicházíme ke dveřím a dostáváme se na ,,terasu", chvíli se díváme, a pak tmavou chodbou vycházíme po schodech, na pár okamžiků úplnou tmou, až se ocitneme uprostřed obří kopule. Akustika zde je neuvěřitelná, už chápeme, odkud se brali, chvílemi až děsivé, zvuky, které se rozléhaly celým areálem. Každé slovo se vám desetkrát vrátilo, lidé křičeli, zpívali, bubnovali se starými kýbly. Improvizovaný koncert, kdy každý přidal něco svého, byl neskutečný.

Je to jedna velká divočina, na terase se povaluje stará vana, štafle, proutěné sedačky... Všude malůvky, umělecká díla. Ševelení lidí, kteří se nadšeně baví o tomto místě. A já vím, že zde tedy rozhodně nejsem naposledy...
V kopuli - slečna právě zpívala.... 
Takové to debilní selfie

A ještě jedno

Vše je zdevastované

Pohoda, ležet si ve vaně na střeše nad Berlínem 

A hlavně mír, jsem zapomněla dodat... (Protože ukazuji metal :D )

Láska na první pohled

Již zmiňovaný Spongebob

Modrý muž tě vidí

A i ten zelený

Tak jo

Detaily

To chceš

 I kytky jim tu rostou

Fuck you, prej

Taková malá zahrádka v prvním patře

Graffiti

Tady chybí už jenom Jack a příď lodi

To nejsou opravdové balónky

Těžká pohoda

Z výšky

Další art
Více Berlína?
Co třeba loňský článek o jídle
ZDE
O dubnové cestě s AFS
ZDE
Anebo něco málo o Berlíně o Vánocích
ZDE

8 Komentáře

 1. No tak to je paráda. Strašně zajímavé místo. A moc se mi líbí ten nasprejovaný nápis class. Wow.

  OdpovědětSmazat
 2. Velmi zajímavé místo. Berlín mě vlastně nikdy nelákal, jeho zajímavosti nejsou tak "profláklé" jako třeba Paříž, Řím.. ale za zvážení to možná stojí :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě, a o to větším překvapením pro mě Berlín byl. Není to tak populární, jako tebou zmíněná města, ale rozhodně by sem člověk měl zajet :)

   Smazat
 3. Jako výlet a zpestření dne určitě dobrý tip. :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)