Je pár míst, ke kterým mě to vždy táhlo. Jedním z nich je bezpochyby hořická Goldschmidtova vila na Borku. Dá se říci, že už odmalička, kdykoli jsme projížděli okolo, jsem se na tuto překrásnou stavbu nemohla vynadívat. Pár let zpátky byla od silnice vidět celá, dnes se schovává v hustém pralese, který jejímu okolí dovoluje spatřit jen malou část a zbytek si nechává pro sebe.
Čím častěji jsem jezdila okolo, tím více jsem toužila po tom, abych se podívala dovnitř. Na internetu jsem viděla fotky a ty jasně ukazovaly, že uvnitř nic není, že je to ruina. Ale není to jen touha vidět dokonalé interiéry opuštěných domů. Samozřejmě, že je to sen nejednoho urbexera, ale každá stavba má svoji atmosféru, nehledě na to, jestli se v ní nic nedochovalo nebo jestli je připravená k okamžitému nastěhování.
A tak jsem se konečně odhodlala, na chvíli zapomněla na povídačky o domu hrůzy, který je vlastně feťáckým doupětem, a vydala jsem se vstříc džungli společně s dvěma přáteli. Hustý les pokrývá celý pozemek, museli jsme se tak k našemu cíli doslova prodírat. Pak jsme rozhrnuli houští a stála tam, v celé své kráse nás ohromovala svou velkolepostí. Nejlepší léta má již za sebou, nejtvrdší ranou pro ni byl devastující požár v roce 1997, ten ji připravil o horní patro a střechu. Od té doby do ní prší sněží, fouká, příroda si ji pomalu přeměňuje ku obrazu svému.

Opatrně vcházíme a posloucháme, jestli jsme zde doopravdy sami, když jsme přesvědčeni, že ano, vytahuji foťák, stativ, a dávám se do focení. Ani uvnitř vily se zeleň nenechala zahanbit, z každé místnosti se stala malá Amazonie. Možná, že zde byl obývací pokoj s pohodlnou pohovkou a policí plnou knih, možná, že ve vedlejší místnosti byla luxusní koupelna, ve které to večer vonělo horkou bylinkovou lázní. Třeba zde poklidně seděl majitel vily, pročítal si denní tisk, pokuřoval dýmku a přemýšlel, nad tím, zda si zítra odpoledne vyjde s přáteli na vycházku. Teď jsou zde jen holé stěny, které vám žádný příběh nenabídnou, je to jen na vaší fantazii.

Chceme vidět více, a tak s trochou nedůvěry, vstupujeme na první schod krásného točitého schodiště, a když se ani po pár dalších krocích nikdo nepropadá, stoupáme až do prvního patra.. Zde již jen nahlédneme do chodby, která postrádá jakoukoli podlahu, a tak je nám tajemství místnosti na druhé straně chodby skryto. Odhodláváme se a stoupáme ještě o jedno podlaží výše, opět to ale dál nejde, ani zde nemáme, kam pokračovat. Přes rozpadlou zeď pozorujeme tovární komín, trochu na nás prší. Uvědomujeme si, jak moc je tohoto domu škoda. Kapky deště vyprávějí melancholický příběh o smutném osudy perly nejen Hořic, ale celého okolí. S touto vilou se srovnávaly stavby, které se v té době budovaly, nejen v oblasti Podkrkonoší. Zkázou pro tento skvost byl požár, ale ještě před tím přišla o své otce, židovské bratry Goldschmidtovi, druhá světová válka vilu o své majitele neúsprosně připravila.Vracíme se a já ještě chvíli sedím v okně u schodiště směřujícího k druhému patru a shlížím z výšky na zelené stromy. Zvoní mi telefon, zvedám ho a volá mi máma. Ptá se, jak se mám a jestli je vše v pořádku. Nevím, nezdála se mi moc klidná poté, co jsem jí odvětila, že právě sedím v bývalé okenici ve druhém patře rozpadající se vily. O některých koníčcích by se asi s ustaranými rodiči mluvit nemělo.
Pak se vracíme do přízemí a vcházíme do sklepení, je obrovské. A také dost temné. Máme takový ten nepříjemný pocit, ne ten, který mívají senzibilní lidé na místech, kde se stalo něco špatného, spíš ten, který máte, když víte, že jste někde, kde nemáte co dělat, a že vás tam nikdo neuslyší křičet, kdyby se cokoli stalo. V rohu jedné z místností je napadáno trochu sutě, vedle ní se povalují dvě bílé kozačky. Chvíli morbidně přemýšlím nad tím, jestli by se pod tou hromadou nemohla nacházet majitelka, pak si ale říkám, že nepotřebuji vědět vše. Jen by mě ale zajímalo, jak se tam ty boty sakra dostaly?
Někdo si dal práci, aby sklep působil depresivně, bílý plátěný kabát je potřísněný rudou barvou, která má nejspíše připomínat krev a i zdi jsou místy potřeny nějakým červeným voskem, který v nás zdálky evokuje cákance krve. Je to vše jen jako, přesto se rozhodneme, že máme dost, a tak opouštíme podzemí společně s jeho narafičenými brutálními příběhy.
Loučím se s místem, které mi imponovalo tolik let, spokojena, že jsem ho konečně mohla zažít na vlastní kůži. A asi se mi navždy zapíše někam hluboko do srdce, protože podobně krásný dům s příběhem a atmosférou, to člověk jen tak nenajde.


Krásná dlažba ve sklepě
Ještě jeden krokpovzbudivý obrázek před vchodem do sklepa

Více urbexu? Zkuste tyto články
Urbex I.
Krásy zašlého zámku

26 Komentáře

 1. Tenhle dům mi připomíná jednu vilu v Litomeřicích, kde jsme se kdysi dávno pokoušely s kamarádkama natočit horor. Takovýhle stavby maj úžasný kouzlo. Asi budu muset na blog taky nahrát svoje urbex poklady. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nahraj :) na takové fotky se člověk vždycky rád podívá

   Smazat
 2. Z té ruiny by byla fakt moc pěkná vila. Škoda, že jí nechali tam moc zničit. Ale jako malý adrenalinový zážitek dobrý. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dřív to býval nádherný dům, doslova udával trendy ve stavitelství

   Smazat
 3. Úžasná vila (a ještě úžasnější musela být kdysi v plné své kráse...). Má ohromné kouzlo a atmosféru!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Má neskutečnou atmosféru, kéž by ji opravili, aby zase byla krásná, jako dřívě

   Smazat
 4. Moc pěkné fotky a článek :) Má to celé takové velké kouzlo. :) jinak taky píšu blog, tak kdyby ses chtěla mrknout či dát odběr, budu moc ráda. :) www.fitfoodhealthy.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 5. Máš moc pěkný blog, a fotky se moc povedly. :)

  OdpovědětSmazat
 6. Páni! Ta vila opravdu probouzí protichůdné pocity. Na jednu stranu mi připadá děsivá, na druhou krásná a tajemná. Tam bych se určitě jako zvědavec vydala! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že chvílemi jsem se možná trochu bála, ale tak to mám asi na každém průzkumu :D

   Smazat
 7. Wau, to vyzerá úžasne! ♥ Ja osobne by som sa tam vkročiť asi bála, že tam na niekoho narazím, ale krása ♡ ◠‿◠

  ♡ * Jewellery display * ♡

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem se ze začátku dost bála, ale stálo to za to :3

   Smazat
 8. Krásné - vždycky mě lákaly podobná místa, protože mají v sobě takové nepopsatelné kouzlo :)

  INKA lifestyle blog

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, mě taky, už odmalička. Ani nevím proč mě tak přitahují... Zvláštní :D

   Smazat
 9. Nádherný fotky, působivý místo. Tam prostě chci!

  OdpovědětSmazat
 10. Jako mladá holka cca v 90tých létech jsem tam taky prolézala a už tam místama nebyly podlahy, ve sklepě tenkrát bylo moooc komunistických knížek ... a hrozně strašidelno, ale úplně jsem se při čtení článku vrátila v čase a vybavila si, jak jsme tam s kamarádama prožívali dobrodružství a měli úplně stejné pocity, jako jsou popsány zde v článku.... byl to super dům a je ho vážně škoda...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Páni, to zní skvěle, muselo být to tam být skvělé, když tam ještě něco bylo. Je to vážně velký zážitek, pro mě jeden z nejsilnějších tohoto roku. Splnil se mi dětský sen a ještě jsem zažila takové skvělé místo

   Smazat
 11. Jak to tak vypadá, tak se vilu podaří zachránit, má nového majitele - více na http://www.info-horice.cz/zpravodajstvi-z-horic-a-okoli/aktuality/2055-horicky-den-architektury-s-necekanym-prekvapenim-nejen-pro-vsechny-horicaky

  OdpovědětSmazat
 12. V Hořicích,v Maixnerově ulici,jsem bydlela do roku 1977 a se Zdenou a dvojčaty Jitkou a Helenou Turkovými jsem si chodila hrávat do úžasného parku. Jímá mně hrůza, jak tak nádherná vila teď vypadá.Bylo by moc pěkné, kdyby se podařilo vilu zachránit. Zdraví vás Lenka Nosková

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá paní Lenko, děkuji za komentář. Přeji si to a přeji to zejména té vile, nezaslouží si smutný konec, který postihuje mnoho krásných domů.

   Smazat
 13. Tak nakonec to vypada na stastny konec :D https://horicak.cz/zpravodajstvi-z-horic-a-okoli/aktuality/2550-svitani-na-lepsi-casy-goldschmidtova-vila-prochazi-kompletni-rekonstrukci

  OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)