Cestuji ráda, naplňuje mě to a vím, že jednou budu mít na co vzpomínat. Abych však mohla objevovat dávná dobrodružství, chtělo by to nějak si všechny příhody zaznamenat. V tomto článku vám ukáží, jak si své vzpomínky uchovávám já, třeba vás inspiruji.

Způsobů je hned několik, fotoknihy, polaroidky, cestovatelské deníky,... Já mám od každého něco, ráda totiž fotím a baví mě i psaní, pojďme na to!

FOTKY


Polaroidky

Prvním typem fotek, které si z cest dělám, jsou polaroidky. Doma sice Polaroid mám, nicméně negativy jsou drahé, proto preferuji fake polaroidky. Objednávám si je ze stránky Vyvolej.to, 9 korun za kus, kde vám vytvoří fotky buďto přímo z vašeho instagramu, nebo sem můžete nahrát fotky z disku. Snímky můžete i nemusíte doplnit i textem. Pokud by vás přímo tato metoda zaujala, doporučuji vám článek, ve kterém jsem se o Vyvolej.to rozepsala více, najdete ho ZDE


Domácí polaroidky


A pokud máte tvořivého ducha a rádi si věci vyrábíte po svém, je zde ještě druhá možnost, jak tolik oblíbený formát fotografií zařadit mezi vaše vyvolané fotografie. Ze čtvrtky nastříháte obdélníky o rozměrech 10 x 8 cm (ikdyž já občas dávám i 12 x 8, když chci pod fotkou více textu). Poté na ně nalepíte čtvercovou fotografii (vyvolanou či vytisklou, rozměr cca 6 x 6 cm). Místo, které zbude pod fotografií můžete využít k popisku. Já například používám vystřižená slova či písmena z novin a skládám z nich slova, která se k dané fotografii hodí. Myslím si, že tato metoda je velmi originální, a pokud byste někdy svůj výsledek někomu ukazovali, určitě jej zaujme.
Fotosešity


Další možností, jak zvěčnit fotografie, je fotosešit. Ten objednávám na 24print, 4.90 Kč za stránku, kroužková vazba. Je to praktické, levné a vypadá to skvěle. Fotografie jsou čtvercového formátu, můžete si zvolit různé barvy nebo styly na pozadí, počet stran je na vás. Proč volím fotosešit, když existují přímo fotoknihy? Zejména proto, že z výletů vyberu třeba nejlepších 12 fotografií a kvůli těm bych si fotoknihu nenechávala udělat. Zároveň nechci třeba udělat to, že abych měla více fotek, tak bych spojila více výletů do jedné knihy. Chci mít v každém sešitu jeden výlet a na to jsou malé fotosešity ideální. A pak je tu cena, která se pohybuje při nižším počtu stran na mnohem níže.CESTOVATELSKÉ DENÍKY

Turistické vizitky


Pro cestování po našich krajích doporučuji Turistický deník. Jedná se vlastně o takovou sběratelskou hru. Většina zajímavých míst v ČR má svoji turistickou vizitku, tu si můžete za 12 Kč koupit a poté nalepit do Turistického deníku (stojí cca 50 korun). Každá samolepka obsahuje i ústřižek s čárovým kódem. Ten se lepí na zadní strany deníku na předem určená místa. Kódy poté pošlete a můžete získat další deník zdarma, různé medaile, například za 200 vizitek jakýchkoli, 50 vizitek z jedné oblasti apod. Celý deník je pěkně zpracovaný, kromě místa na samotnou nálepku je zde i políčko, kam vyplníte, s kým jste cestovali, jaké bylo počasí, jaké dopravní prostředky jste použili. A pravá strana je úplně prázdná a čeká jen a pouze na vaše kratičké zápisky, razítka, nalepené vstupenky.
Travel book

Odmala si vyrábím různé cestovatelské deníky. Lepím, stříhám, píši, snažím se se vším si vyhrát. Mám pro vás pár ukázek a tipů pro váš vlastní travel book.

Nejprve je ale důležité vybrat vhodný sešit, knížku. Nejlepší je kroužková vazba, pokud budete lepit i různé menší suvenýry, brzy byste měli problém normální sešit zavřít (hlavně ten v pevné vazbě). Jestli kostičkovaný, čistý či linkovaný? To je asi jedno, já to neřeším vůbec, je to dáno i tím, že dost často do sešitu vlepuji různé papíry na nichž je text napsaný, takže to, jak vypadala stránka před tím, neřeším.

Nikdy nepoužívejte trhací bloky, bloky s kroužkovou vazbou, kde se dá stránka snadno vytrhnout. Nic nevydrží věčně a zejména papíry předpřipravené k odtržení mají tendenci se utrhnout hned, jak jen to jde. Z travel booku se pak stává salát plný založených papírů, je jen otázkou času, kdy nějakou vzpomínku ztratíte.

Tak například toto je můj nejnovější cestovatelský deník určený na výlety po Česku. Je krásný, pevné desky, kroužková vazba a zajímavý průřez na přední straně. Zaujal mě svým old school designem, nemohla jsem odolat. Celý ho chci dělat podobným stylem. První strana je určena zejména na pohled nebo vstupenky, strana protější pak na zápisky. V horním pravém rohu je na neonovém papírku napsané datum.
Využívám různé interaktivní prvky, otevírací papíry, ve kterých se skrývají další vstupenky a obrázky.

Lepím také útržky z turistických vizitek (mají dva, jeden s čárovým kódem do soutěže a pak tento s malou fotkou a jménem památky)

Většinou mám hlavu děravou a deník u sebe nikdy nenosím, když někam jedu. Proto si přivážím veškerá razítka na papírcích a lepím je, no v závěru to nevypadá vůbec špatně.

Travel booků mám několik, ukáži vám ještě jeden. Zde mě vytrestala právě pevná vazba, čím tlustší deník je, tím hůře se zavírá, jinak je ale pěkný.Nejvíc mě baví různé zlepšováky, vychytávky, zkrátka když deník žije, je v něm nějaký pohyb. Vstupenky na provázku, otevírací lístečky, přilepené sáčky s pohledy uvnitř nebo dokonce nalepený cukr. Jsem líná vyvolávat fotky, nikdy se k tomu zpětně nedokopu. Proto tedy na výletech vyhledávám drogerie, Fotolab apod. Ať už vložíte paměťovku z foťáku nebo třeba připojíte mobilní telefon, můžete si ihned vyvolat jakoukoli fotografii. Stojí to asi 7 korun a máte to hned.


Tady jsem si například vystřihla kousek mapy z letáku a zakreslila kousek naší trasy, kterou jsme absolvovali s veteránem, když jsme po ose jeli do Beskyd.

A nemusí se nutně jen lepit. Já si hlavně na delších cestách i předepisuji takové ty záznamy z cest, kdy, kde a co se stalo. Poté to přepisuji do travel booku a původní zápis rozhodně nevyhazuji. Zde jsem ho například přidělala ke stránce kancelářskou sponkou.


Hlavní je zvolit sešit, který se vám líbí. Někdo má rád květinové vzory, jiný preferuje jednoduché barvy. Nejdůležitější je, abyste byli spokojení a rádi do travel booku zapisovali, jednou budete nadšeni, až otevřete zápisek starý pět let a časem se vrátíte do Berlína, kde jste tenkrát strávili úžasný týden.

Myslím, že článek byl celkem vyčerpávající (jak pro čtenáře, tak pro mě), proto nejspíše udělám další díl přímo zaměřený na různé nápady, co a jak ozdobit, pokud bude zájem a nějaké ohlasy k tomuto dílu. Doufám, že se vám článek líbil, a že se s radostí pustíte do zaznamenávání vašich vzpomínek.

Další článek? Tipy jak cestovat levně, ne-li úplně zdarma najdete ZDE

26 Komentáře

 1. Ahoj. :) Článek se mi moc líbí. Jsi kreativní a máš krásné nápady. ;)

  OdpovědětSmazat
 2. Skvělý článek a ještě lepší nápady! :)
  http://pinkdiaryforpinkgirls.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 3. Krásný článek, hezky sis s ním vyhrála. Tvoje deníky jsou super. Za pár let budeš šťastná, že je máš.
  O všem? Ovšem!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem už teď, když si prohlížím ty 5 let staré :) Děkuji

   Smazat
 4. Moc krasne! Kdysi jsem take porizovala cestovatelske deniky. Ted uz jsem na to stara a lina. Ale moc rada stare deniky prohlizim.:) jsou hodne podobne jako ty tve, jen tenkrat jsem nevychyzala tu krouzkovou vazbu.:)

  OdpovědětSmazat
 5. Super nápady. Se stránkou vyvolej.to jsem hodně spokojená. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětSmazat
 6. Moc pěkný článek! Úplně si mě inspirovala k tomu, abych si sama nějaký kroužkový sešit koupila a začala tvořit. :D Já mám svoje fotky hlavně v počítači, pár jich mám i vyvolaných (třeba fotky s kamarády) a nalepené na skříni nebo vystavené v rámčku v pokoji. :) Každopádně každý rok vyvoláváme s rodiči několik set fotek a ty pak dáváme o albumů nebo tvoříme přímo fotoknihy, vypadá to vážně moc pěkně, ale přece jenom to není nejlevnější. :/ Zato když si to vytvořím sama, možná, že z toho budu pak mít i větší radost. Hah, tak až budu u papírnictví, určitě zakoupím nějaký sešit a půjdu lepit a zdobit a vyovlávat :D
  DENYII

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyvolávání fotek, to je u nás velká akce, stovky fotek, poté zařazování do alb, asi to u nás bude dost podobné :D Fotky na skříních jsou skvělé, ty nejoblíbenější snímky máš stále na očích.
   Utíkej do papírnictví a tvoř :)

   Smazat
 7. To jsou úžasné tipy! Vyvolejto se mi taky líbí, já si mezi rám že čtvrtky natáhla provázky a přikolíčkovala polaroidky a taky super. Jinak si nechávám vyvolávat klasický fotky do fotoalba a hrozně ráda tím listuju :) A od letoška si chci zavést i "travelbook", ale kromě záznamů mých cest (hlavně do zahraničí) ho budu posílat i jiným lidem po světě ,aby mi tam něco napsali, nalepili své fotky a já tak mohla poznat místa, kam se třeba zrovna nedostanu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To s tím posíláním do zahraničí je úžasný nápad a myšlenka, určitě to dotáhni do konce :) A klidně pak napiš, jak to dopadlo, zní to totiž vážně dobře

   Smazat
 8. Krásné fotky, skvělý článek, super nápady! ☺ Jsi šikovná, originální... Ty fotosešity jsou pro mě novinka! ☺

  Blogerka Klárka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc, těší mě :) Jo fotosešity moc lidí nezná, přitom je to skvělé

   Smazat
 9. Dokonalý článok, určite tvoje nápady využijem! ♥

  OdpovědětSmazat
 10. Boží! Děkuju za článek. Domácí polaroidky jsou bezva nápad, o fotosešitech jsem taky nikdy neslyšela a vyvolej.to taky doporučuju! :-). Cestovní deníky máš krásný, loni jsem si psala jeden na Santorini a letos se chystám na nějaký pořádný z cesty do Ameriky, kam se chystáme v září.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, užijte si Ameriku a zapisuj,jednou budeš ráda, že se na en výlet budeš moci opět vrátit :)

   Smazat
 11. Ty fotosešity vypadají nádherně - avšak já nemám peníze ani na to si vyvolat fotky.. Vlastně už rok si plánuji vyvolat fotky z akcí s kamarádama, který bych si pověsila do pokoje, a tak jsem se k tomu ještě nedostala. Asi si potřebuji najít pořádnou brigádu a něco z toho investovat i do fotografií - jelikož samotné focení miluji a je mnoho fotek, které bych i ráda držela v ruce. A travel journal je určitě taky dobrý nápad :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co zkusit vyvolání v DM? Nemusíš nutně vyvolávat stovky fotek, na památku stačí třeba jednou za čas 10 fotek. A to v tom potom budeš zhruba za 70,-, to je pár sušenek, bonbonů nebo třeba jeden oběd někde u Číňanů :)

   Smazat
 12. Nesbírám nic, ovšem fotky miluju :) Nedávám je nikam, jenom si je nechávám normálně vyvolat a pak si je dávám do krabice, ve které se přehrabuju :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, taky máme doma krabici s fotkami, to přehrabování miluji

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)