Ve čtvrtek večer jsem přijela z Prahy a byla jsem rozhodnutá, že v pátek nepůjdu do školy, obeznámila jsem s tím i moji mamku, která nic nenamítala. V pátek ráno mě budí asi v osm hodin. Neochotně otevírám oči a můj pohled směřuje ke dveřím, ve kterých stojí usmívající se mamka.
Připrav si pas, pojedeme na výlet, oznámila mi. Probrala jsem se poměrně rychle, za půl hodiny jsem již byla připravená a začala jsem vyzvídat, o co jde. S mamkou jsme plánovaly výlet do Kudowa Zdrój, což je lázeňské město pár kilometrů od Náchoda. Mimo jiné je zde i tržnice. Tak prý když mám jednou výjimečně čas, musí se toho náležitě využít. V devět hodin jsme již seděli v autě, brácha za volantem, a po necelé hodině cesty jsme parkovali u tržnice.


Samotná tržnice, nevím... Je to prostě spousta plechových domků plných jídla, oblečení a květin. Nejvíce se mi líbily právě ty květiny, koupila jsem si levandule do pokoje a šeřík na zahradu. Jídlo, samozřejmě jsme nemohli odjet bez Krowek a bez různých pralinek, které jsou na váhu. Tím ale naše prohlídka tržnice skončila a vydali jsme se spíše do města, které dle fotek na internetu mělo být vážně pěkné. A bylo. Zaparkovat se dá u centra, dokonce zdarma. Vystoupili jsme u parku, jehož dominantou bezesporu byly sochy ve tvaru hudebních nástrojů, byla jsem nadšená. Naproti parku cukrárna, odešla jsem s neskutečně sladkou růžovou rybízovou pěnou v kornoutku. Vynikající.

Ať už jsem kdekoli, vyhledávám obchody s potravinami, ráda je pak doma ochutnávám. Narazili jsme na Biedronku, což je nejspíš polská obdoba Coopu. Bezlepkové pivo, freshe, sušenky, vše létalo do našeho nákupního vozíku. Nakonec jsme platili asi 40 zlotých, do teď netuším, kolik by to stálo v Česku, nezjišťovala jsem si kurz, zloté jsem neměla a platila jsem kartou, tak jen tiše doufám, že se zloté nepohybují na stejné hladině s eurem nebo nedejbože s librou. Tak nějak to odhaduji na sedm až deset korun, ale nemám ponětí.

Naproti Biedronce pak je second hand na váhu, 17 zlotých za kilogram, připadala jsem si jako v ráji (ač jsem stále neměla ponětí, kolik stojí jeden zlotý) a nakonec jsem si i koupila jedny květované šaty za asi dva zloté.

Co mě na celém městě zaujalo nejvíce, byla rozhodně architektura. Lázěňské domy, dřevěné detaily, červené cihly,... Město krásně čisté, uklizené. Ostatně pojďte se se mnou do ulic městečka Kudowa Zdrój podívat prostřednictvým mých fotek, třeba vás zaujmou natolik, že se na podobný výlet vydáte také (zejména pokud bydlíte v blízkosti Náchoda, to pak neváhejte a jednodenní výlet si udělejte určitě!).


Stará továrna u parkoviště u tržnice

Prodejce na polské tržnici: Vyfoť mnie a daj mnie na fejsbuky. Slíbila jsme mu to a splnila jsem to, ode dneška zdobí moji fejsbukovou zeď

Šedé plechové budovy v kontrastu s barevnými deštníky

Pod kopci a lesy leží krásné lázeňské město

Krmení holubů v lázeňském parku

Altánek, mě ale více zaujal za ním postávající nádherně rozvětvený strom 

Červená střecha, kámen a hnědé dřevo vedle bílého, podobné budovy miluji

Hotel Orion

Ať jedu kamkoli, musím si vyfotit alespoň jedny dveře

Báječný rybízový krém, extra sladký, ale vážně dobrý 

Další budova z červených cihel - ráj

Místní čtivo, zejména Zimna wojna vypadala vážně zajímavě

Detail - zelený dřevěný balkón s věžičkou, kupte mi někdo ten dům, děkuji

A bez fotky s názvem ulice bych také neodjela

U klavíru neklavíru

Do detailů vymakanéKudowa Zdrój stojí za návštěvu!

další článek
Manner shop Vídeň

4 Komentáře

Děkuji ti za komentář :)