Svět nemusí být vždy přívětivým místem, obzvlášť pokud se po něm pohybujete s foťákem v ruce. Stačí málo a váš koníček či profese se může změnit v horor. Destrukci vašich nervů může způsobit pouhých pár slov. Ať už někoho fotíte nebo jste na rodinné oslavě, vždy se najde někdo, kdo má evidentně místo mozku cukrovou vatu, nebo někdo, kdo štve lidi už jen tak, ze sportu.
Lidé mají pocit, že za jejich peníze je člověk náhle otrokem, a že když platí, mají právo vymyslet si cokoli a jejich poddaný musí vyhovět. A nemusí jít jen o placené focení, ono i focení zdarma - fotky za čas, může v někom evokovat to, že když už stojí modelem, je tím hlavním. Není.

1. Chci všechny fotky, nemusí být upravené

Při této větě mi tuhne krev v žilách. Fotografie je mojí vizitkou a rozhodně nechci někomu dávat něco, s čím nejsem 100% spokojena. Děsí mě představa, že si někdo prohlíží přeexponované snímky, které si zaslouží jednosměrnou letenku do koše, že někdo ukazuje známým fotku s příšernou kompozicí, která potřebuje ořez jako sůl. Samozřejmě, člověk se snaží fotit tak, aby všechny fotky byly dobré, já osobně to nechci všechno nechávat na úpravě v počítači, přesto fotky rovnou z paměťovky nejsou připraveny, kontrast, jas, stíny, vyvážení bílé, vždy se něco najde.
Navíc fotím do RAWu, ten si stejně většina lidí neotevře. Vysvětlovat, že fotím do trochu jiného formátu, to je jako mluvit do dubu.


Ty fotky musí projít programem, než je dostaneš, musí se trochu upravit.
Ale já je vážně upravené nepotřebuji.

Neotevřeš to, má to specifický formát.

Švára umí s počítačema, tak já mu řeknu, udělá to za tebe, nebudeš s tím mít tolik práce.
Ale,...
A další důvod, proč bych všechny fotky nedala, k čemu je někomu dvacet fotek, na kterých se tváří úplně stejně, jen má pokaždé trochu jinak rozevřenou dlaň? Chci, aby moje fotky byly jedinečné, každá aby prošla lehkou úpravou a aby to zkrátka bylo od dané pózy a prostředí to nejlepší, co z foťáku vylezlo.


2. Ten foťák ti skvěle fotí, to musí jít úplně samo.

Tohle je hloupost. Foťák fotku sice vyfotí; oko, přemýšlení o umístění modelky a úpravy, to je prací fotografa. Je to asi tak logická otázka, jako kdybyste přišli do restaurace, báječně se najedli, nechali si zavolat šéfkuchaře a pochválili mu hrnce. Nebo kdybyste šli ke kadeřnici a řekli jí, že má výborné nůžky. V jiných situacích to zní vážně absurdně, nevím, proč zrovna u focení je to hned druhá věc, kterou vám po pozdravu mnoho lidí řekne. Je pravda, že rozmazaného pozadí docílíte nejlépe se zrcadlovkou, jen rozostřené pozadí však fotku nedělá.

3. Kdybys byla dobrá fotografka, stačí ti obyčejnej foťák a nemusíš za to utrácet desetitisíce.

Kdybys byl dobrý řidič, stačí ti Felicie a nemusíš mít novou Octavii. Není to o tom, že musím mít něco drahého, aby byly dobré výsledky. I horší odpružení auta nezpůsobí to, že by nejelo, s lepším ale jízda bude pohodlnější a více si ji užijete.
Jak jsem řekla, není to jen o foťáku, lidé si ale neuvědomují, že to není jen foťák, do čeho ty tisíce lítají. Objektivy, světla, blesk, plátna, kdesi cosi,..
Ano, dá se fotit i s kompaktem, šli byste ale k takovému fotografovi?

4. Nafotíš nám svatbu? Dostaneš oběd a pití.

Zadarmo ani kuře nehrabe. Široké příbuzenstvo (přes dvacet kolen) nebo dávní přátelé, zkrátka lidé, se kterými jste se neviděli celé dekády, si na vás vzpomenou právě v okamžik, kdy přemýšlí, jak co nejlépe ušetřit za svatebního fotografa.
Hele, ta Terka vlastně fotí, ne?
Argumentem roku pak je to, že dostanete jídlo zdarma (Svíčková, tu přece miluješ!). Ale kdo by pak seděl x hodin u photoshopu a retušoval kde jakou tetku, zatímco ostatní by už dávno měli po jakýchkoli starostech?
Děkuji, svíčkovou si můžu udělat i doma...

5. Šlo by to celé udělat černobíle a nechat jen červené šaty?
 Ne.
Stejně tak, jako byste nikdy neublížili štěněti, protože se to nedělá, já nikdy nebudu dělat podobnou odpornost - červené detaily na černobílé fotce, protože to se taky SAKRA nedělá.
Ne.

6. Kolik to všechno stálo?
 Hodně.
To je kolik, aspoň zhruba.
Hodně.
Desítku, dvacku?
Hodně.
Ne prosím, opravdu se neptejte fotografa, kolik ho stálo vybavení. Jakožto člověk, který do toho hodně investoval o tom nerada mluvím z více důvodů. Když jsem někomu řekla onu sumu, nevěřícně koukal. Pak následoval dotaz na to, kde jsem na to jakožto studentka vzala (každoroční letní brigáda,
no za rohem se o vás bude mluvit jako o zlatokopce nebo tatínkově holčičce...), jestli těch peněz nelituji. Anebo, a to mě rozčililo ještě víc, řekla jsem onu sumu (a vážně jsem přemýšlela, jestli nejsem magor) a dotyčný mi odpověděl:
Pošleš mi je všechny?
Tak to nic není, ježiši. Strejda má jenom objektiv za 100 tisíc, tohle je oproti němu nic a ty s tím tolik naděláš.

7. Canon nebo Nikon? 
 více ZDE

8. A nejsem na těch fotkách moc tlustá?

Co myslíš? Pokud si nevidíš přes pupek na špičky nohou, well... Pokud vidíš svá žebra i přes tričko, pravděpodobně ti fotky dvacet kilo nepřidají.

9. Tak půjdeme fotit v poledne? To hezky svítí sluníčko, navečer se mi nechce...

Pokud ti nevadí, že budeš mít pod nosem stín-knírka a budeš připomínat Hitlera...  Když fotograf mluví o tom, že nejlepší je fotit ráno nebo navečer, asi ví, proč to říká. Je zbytečné argumentovat tím, že chcete na fotce tu krásně modrou polední oblohu, že vám ty stíny nevadí.


Je toho víc, samozřejmě, každý si asi dokáže něco vybavit. S těmito větami se ale setkávám nejčastěji, proto jsem je vybrala. Chybí vám tu něco? Klidně se podělte do komentářů :)

další článek
Jak se stát fotografem

27 Komentáře

 1. Perfektní článek, pobavila jsem se a naprosto tě chápu. :)

  OdpovědětSmazat
 2. Dost dobre. :) ja zatim bojuji spis sama se sebou. Kdyz uz nekoho premluvim, tak se snazim moc neprudit a fotit rychle a hodne. A doma si pak rvu vlasy. Blbe svetlo, silena kompozice, rozostreny oblicej-to je na peovaz...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No však to musí bát taky perly, co při tom focení řeknu :D

   Smazat
 3. Když jsem to přečetla tvůj článek, strašně mě začalo mrzet, že se tě na to lidi ptají a že je to nepříjemné. Chápu to. Neříkám, že bych to zažila taky u focení, ale i jiných případů rozhodně! A soucítím s tebou :)

  Zároveň jsem se tě chtěla i na něco zeptat, Terez. Měla by jsi zájem o nový vzhled tvého blogu? :) Rozhodně neříkám, že se mi tvůj blog nelíbí, nebo, že bych tě chtěla kritizovat. To rozhodně ne, i když řeknu, že mi něco v tom záhlaví chybí taky to není správně. Jen by to chtělo i takové to oslnění při prvním načtením stránky, jestli mi rozumíš :) Byla bych ráda, kdybych ti ho mohla udělat, prosím, napiš mi na e-mail (zaneta.heiderova@email.cz), jestli bys souhlasíš nebo ne. :)

  Měj se krásně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, design si zatím ponechám nebo si ho vytvořím sama :) ale děkuji za nabídku

   Smazat
  2. Dobře nic se neděje, věř mi, že to naprosto chápu! :D :) Určitě mi když tak napiš, kdyby jsi chtěla změnu :)

   Smazat
 4. Chápu, že tě to vytáčí. Většina otázek vypovídá o malé inteligenci dotazujích..:D My všichni co se snažíme foťákem kamarádit a bojumeme s každým blbým záběrem víme svoje:D
  Vrchol všeho chtít po někom fotit svatbu zadarmo. To bych si snad nedovolila nabídnout ani nejlepšímu kamarádovi..:)
  Simply Adele

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, a mě už focení za svíčkovou nabídlo hned několik lidí :D

   Smazat
 5. Souhlasím!
  A pak jsou tu ještě takoví, co když zjistí, že na to mám školu a jsme nějak "jakože z rodiny" by to chtěli nejlíp hned, všechno, zadarmo a bez keců. A proto jsem skoro přestala fotit.
  Hezký článek, měl by se dostat více do podvědomí lidí, co o focení neví absolutně nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to há školu ,,naštěstí" nemám, tak jsem jen ta holka s foťákem :D

   Smazat
 6. Výstižné! Mě tedy ještě mnoho z toho nepotkalo, jsem tak nějak moc velkej stydlín na focení s lidma, tak vždycky ukecám nanejvýš nějakou kamarádku, ale nejradši mám beztak autoportrét, protože nemusím nikomu nic říkat, udělám si to sama :D Je škoda, že lidi nevidí, kolik je za tím práce, tak snad do budoucna budeš mít větší štěstí a dostaneš za svatbu i víc než svíčkovou :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, autoportréty nejsou špatné, hlavně pokud chci něco divného nebo uměleckého, na co bych nikoho nepřemluvila :D

   Smazat
 7. Fajn článek, aneb jak vtipně popsat každodenní slasti a strasti fotografa :-))

  OdpovědětSmazat
 8. S článkem do jisté míry souhlasím, ovšem... Myslím si že i s kompaktem se dá udělat hodně dobrých fotek v šikovných rukou. Jen ten fotograf bude mít víc práce a musí fakt dřít. :)

  Také se z dobrých důvodů domnívám, že i s poledním sluncem si šikovný člověk poradí. Skutečně to jde, občas to chce pomocníka sebou ale jde to. Chápu však proč proti tomuto světlu většina fotografů je. :)

  A jako poslední: I silného člověka (tlustého) jde nafotit dobře. Navíc i větší váha může slušet. :) Ale ano lidi se mnohdy ptají fakt blbě. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, jen z kompaktu za dva tisíce člověk nikdy nebude moc tisknout velkoformátové fotoobrazy, takže spoustu lidí půjde raději k někomu, od koho si budou moci zvětšenou fotku své rodiny pověsit nad rodinný krb.
   Nemyslela jsem to tak, že silného nelze vyfotit dobře, spíš mě štve, když se mě na to při focení neustále ptá, sám přece musí vědět, jak na tom je :D

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)