Montekové a Kapuleti, Sever a Jih, záporný a kladný pól magnetu nebo Android versus iOS.
Život, dějiny, příroda, vše je plné opaků, protikladů, nepřátelství. Velké spory lidstva, kdy proti sobě stály dva státy, rivalství drogových kartelů. Nic, ale opravdu nic však nemá na největší spor lidstva.

Ať už se ocitnete na jakékoli akci, vždy je tam potkáte. Lidi s foťáky. V ruce svírají širokoúhlý objektiv se sluneční clonou, vesele se baví z dalšími takříkajíc od fochu. Vždy, ale vždy se fotografové tak nějak shluknou, aby se mohli pobavit o svém řemesle.
Blesk, to já vůbec, jedu jen na přirozený světlo.
Jo, pevnou padesátku s clonou 1.2, to bych bral všemi deseti. 
Starý analogy, to byly foťáky.
Elkovej obejktiv, držte mě!
A tak dále, zdálo by se, že na konverzaci o expozici, zlatém řezu a protisvětle se nedá nic zkazit. Pak to ale přijde, vždycky to přijde. Ať už je to nějaký neznalý nováček bloudící ve fotokruzích nebo přepyšnělý fotograf, vždy někdo tu jednu jedovatou otázku položí. Ona sama o sobě není jedovatá, ale dokáže rozpoutat válku, dokáže narušit harmonii panující mezi souznícími lidmi. Jin a Jang - rozděleno. Je to jako kdyby vám někdo do žíly injekcí vpustil vzduchovou bublinu. Je to jako vyvěsit si tibetskou vlajku do okna apartmánu v Pekingu, je to jako vstoupit do české politiky.
Hele, Canon nebo Nikon?
V tu chvíli mimické svaly zúčastněných ztuhnou. Je to tu zase. Jednoho dne jste se rozhodli, že si koupíte první zrcadlovku, výběrem značky jste podepsali něco jako smlouvu s ďáblem. Ať už jste patriot nebo ne, tak nějak se od vás očekává, že si toho svýho Canona prostě dokážete obhájit, a že nemáte na práci nic lepšího, než-li hledání nedostatků všech Nikonů podle parametrů na Alze.
A když tedy přijde ta kudla do zad, všichni na vás upřou pohledy, i vy upřete na někoho pohled. A tak na sebe všichni upřeně hledíte a čekáte, kdy se ozve první statečný.
Chlapík ve středních letech, první šediny začínají vykukovat zpod černého sestřihu. Hnědé oči přejíždějí stroje kolegů zprava doleva. Porovnává konkurenci, kouká, kolik z přítomných by mohlo být na jeho straně. Kalkuluje. Je tu víc Canonů, skvěle.
„Tak teda, já si myslim, že jedině Canon. Pochopte, hlavně skla od střední třídy výše, to je bezkonkurenční. A taky jsem si zamiloval zvuk závěrky, takovej chlapáckej, kdepak, žádný usmrkaný poškytnutí Nikonu." A je to tady, první slova pronesená do napětí většího, než-li je v zásuvce. První vojevůdce vytáhl do pole, napadl území a pobouřil svým jednáním dosud ofenzivní a vyčkávající oponenty.
„Ale musíš uznat, že Nikon má mnohem přehlednější ovládání, logičtější," vytahuje kartu chlapík s kafem v levé ruce. Jeho názor se dočká okamžité odezvy.
„Kdepak, mně víc vyhovuje to u mého Marka," zapojuje se další fotograf, tři stateční svým výstupem dávají signál, že válka je započata, že teď je potřeba vytáhnout silné argumenty, na prohru není čas.
Canon nebo Nikon, to je oč tu běží.
A pokud někdo nedejbože řekne jakákoli slova smíru, třeba něco o tom, že každému vyhovuje něco jiného, nebo (u všech čertů) dokonce přizná, že v něčem má doopravdy konkurence navrch, to je jako vzdát se kousku území, kvůli kterému umírali tisíce civilistů. Jedou v tom všichni společně, není tu prostor pro ústupky. Na diplomatické kecy není čas, tohle je boj, boj za čest, boj za svůj klan.
Postupně utichnou slabší jedinci, kteří následně vyznávají politiku appeasmentu a v čele celé bitvy stojí poslední stateční, kteří k závěru vytahují čím dál konkrétnější, techničtější a laikům nesrozumitelnější teze. Když se opustí vody citlivosti na světlo, kvality čipů u low-endů a nastoupí doslova handrkování se o každý pixel a o každý gram baterie, zůstávají většinou v boji poslední dva, tři.
Zbytku tak nějak dojde, že se stejně nikdy neshodnou, že svoji značku na základě tohoto rozhovoru stejně nezmění, a tak se pomalu zvednou, dojdou k baru a dají si panáka, zatímco Canon EOS 7D Mark II a Nikon D4 bojují o Krym.
Ke skupince na baru se pomalu přidají i Olympusáci a lidé s Pentaxem, ti se ve válce vůbec ke slovu nedostali, tak nějak o nic bez nich bylo rozhodnuto, že jejich značky se špičce neblíží vůbec, jelikož na vrcholu zkrátka stojí Canon a Nikon.
A co jsem tím chtěla říci? Za prvé: nikdy se neptejte nikoho jestli Canon nebo Nikon. Za druhé: nikdy se nerozhodujte na základě toho, co vám kdo o jaké značce řekne. Ano, berte v úvahu jeho argumenty, ale stejně tak se na pro a proti zeptejte i druhé strany. Protože co může někomu doslova přirůst k ruce, může být pro někoho jiného ostrým kamenem v dlani.
Za třetí: Nikdy nezapomínejte, že zrcadlovky (a foťáky obecně) vyrábí i jiné firmy a že možná není špatný nápad zabrouzdat i mezi jiné značky.

Já sama mám Canon, jsme spokojená, mohu vřele doporučit. Ale Nikon hanit nebudu. Navíc, fotografa z vás neudělají pixely nýbrž hodiny focení a bezesporu i nějaký ten talent.


další článek
Jak se stát fotografem

7 Komentáře

 1. No ty seš skvělá! :D Přečetla jsem si tu pár článků (hlavně ty o focení) a prostě úplně čumim. To jak píšeš, to jak máš pravdu a jak i já mám stejný názor je fakt super! :) Máš fakt super blog. Píšeš fakt skvěle, tak svěže a ještě i vtipně a prostě uggh-super, super, super! :) Jen tak dál.

  DENYII

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemám slov, úplně se červenám, tento komentář mi udělal neskutečnou radost, děkuji mockrát :)

   Smazat
 2. krásné přirovnání :-D nasmála jsem se

  Nika

  OdpovědětSmazat
 3. Na srandisty s tímhle dotazem se poslední dobou docela těším.
  Se zářivým úsměvem jim odpovím: "PENTAX přece, to ví každej!" Většinou se tímto podaří dotyčného i celé plénum natolik rozhodit, že to skončí u hledání těch bezva vychytávek, které mají výrobci aparátů na svědomí a celá diskuze je veskrze o kladných věcech. A jestli "C" či "N" už není téma.
  Vzpomenu si na doby, kdy mě to hrozně prudilo a s vynaložením obrovské spousty sil, energie a dechu jsem haněl "je" a vychvaloval "nás", až mi došlo, že ten okov mi jen kazí radost z focení

  btw: analog jsem byl NDR/SSSR, ale v digitálu jsem celoživotní "C" :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)