Dovolená nutně nemusí jít ruku v ruce s velkými výdaji. Nikdy jsem nejezdila na drahé zájezdy, nikdy jsem nebydlela v luxusním hotelu, přesto pro mě cestování nebylo vždy zrovna něčím finančně dostupným. I tak jsem tedy cestovala, několikrát do roka, se školou, s rodinou.
Vždy to ale bylo s podporou, doma mě výlety částečně sponzorovali (děkuji!) a já jsem tak díky tomu viděla spoustu zajímavých míst.
Když se ale rozhodnete jet někam jen tak, navíc, najednou máte asi pocit, že si vše chcete zaplatit sami. Nebo alespoň já jsem dospěla k závěru, že můj nejnovější plán si chci plně zařídit a zaplatit sama, asi abych si dokázala, že to jde.
A mám pro vás pár rad, jak se odhodlat, jak sehnat peníze a jak co nejvíce peněz ušetřit, rázem zjistíte, že cestování ještě nikdy nebylo přístupnější.
Slovensko - Bratislava

  • Chci jet
Koketujete s myšlenkami o tom, že chcete někam jet. Nikdy jste nebyli ve Vídni? A jak velký je ve skutečnosti problém se tam podívat?
Láká mě Paříž. Tak pojedu! Miluji severské země. Proč se nesbalit a nevyrazit do Norska?
Prvním krokem k uskutečnění nějakého výletu, výletu na vlastní pěst, je samotné odhodlání se. Pak už to jde všechno samo. Například já, od minulé cesty do Berlína jsem měla jasno. Někam potřebuji jet. Přemýšlela jsem nad tím snad každý den, že mi chybí cestování. Pouhý nápad se začal rýsovat. Nikdy jsem nebyla v Bratislavě. Pojedu do Bratislavy. Napsala jsem kamarádce, zhlédly jsme, kdy máme jarní prázdniny a tři dny na to už jsme kupovaly jízdenky.

  • Chtít nestačí
Zní to tedy krásně, říci si, že chci, a tak prostě pojedu. Ale vše něco stojí, s prázdnou kapsou a nulovým kapitálem se plánuje výlet špatně. Ač mé cestování nestojí tolik, není úplně zdarma. Nejlepší cestou k penězům na cesty je jistě brigáda. Mnozí budou namítat, že hledají, ale nikde je neberou. Musíte se ale snažit více. Vždy se něco najde. I v našem poměrně malém městečku (až vesnici) sehnaly všechny mé kamarádky brigádu, když doopravdy hledaly a pouze o tom nemluvily. Já jsem dokonce musela jednu brigádu odmítnout. A to jsem ještě před třemi lety tvrdila, že tu nikdy nic neseženu. Člověk se musí ptát, neustále, i kdyby mělo jít o pomoc v cukrárně, odpoledne strávená venčením psů, vždy se dá nějaká koruna vydělat.
Itálie - Vieste

  • Stačí málo
Nebudu tu mluvit o nějaké anonymní, zaručeně nízké částce, kterou musíte vynaložit na to, abyste se někam podívali. Budu zcela konkrétní, to pro lepší představu (a motivaci). 
O jarních prázdninách jsme jely na čtyři dny do Bratislavy a Vídně. Cesta z Prahy do Bratislavy a zpět - 500,-, z Bratislavy do Vídně jsme jely za krásných 26,- a zpět za 52,-. To je tedy necelých 600,- za cestu! Připočítejme i nějaké to jízdné po městech,  Po Bratislavě to byla nádhera, jako student jezdíte celý den za 1,75€, ve Vídni to pak tuším bylo něco přes 7€. My si někdy ani celodenní jízdenky v Bratislavě nekupovaly, stačily nám různé časové jízdenky, ty stojí méně, odhadem jsme za MHD v obou městech dali 10€, tedy 270,-. A to je, co se týče dopravy vše! Trip Praha - Bratislava - Vídeň za necelý 850,-, to se dá vydělat za dva dny na brigádě.

  • Hlavně brzy
Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. U cestování to platí dvojnásob. Pokud chcete jezdit za pakatel, nekupujte si jízdenky na poslední chvíli. Nemám tedy zkušenosti s jinými dopravci, ale u Student Agency toto heslo platí 100%. Pokud jízdenky koupíte s předstihem, můžete je mít i za třetinu ceny, za kterou se prodávají pár dní před odjezdem. Navíc Student Agency má neustále nějaké akce, slevy, stačí to tedy sledovat a můžete cestovat za hubičku.
Německo - Berlín
  • Největší položka zmizí
Cena za cestu a ubytování, největší ničitelé cestovatelských snů. Pokud ale místo letadla zvolíte autobus, můžete za cestu ušetřit (v celém článku se tedy spíše bavíme o dostupných destinacích, hlavně o Evropě). A ubytování? Co když vám řeknu, že ho platit nebudete? Už jsem o tom psala článek (ZDE), je opravdu možné bydlet zdarma kdekoli a kdykoli. Na webu Couchsurfing.com naleznete tisíce lidí, kteří jsou ochotní u sebe ubytovat cestovatele. Nepočítejte ale s tím, že byste dostali vlastní byt, pokoj. Nechci říkat, že většinou, ale zkrátka zpravidla se jedná o poskytnutí postele ve společné ložnici, o přespání na rozkládacím gauči v obývacím pokoji nebo i o spaní na podlaze na karimatce ve spacáku. Je jen na vás, koho najdete a na čem se domluvíte. Vybírejte pečlivě, podle toho, jaké máte nároky si hledejte ubytování, když začnete lidi obepisovat co nejdříve, máte větší šanci, že seženete přesně takové místo, které si přejete.

  • Ušetřit, ale...
Jsem ráda, že ušetřím za cestovné a za bydlení, přesto si myslím, že by se při cestování nemělo šetřit úplně na všem. Tak například jídlo, vážně chcete skončit celý týden na hamburgerech za 1€, po kterým vám akorát bude špatně, nebo si raději něco připlatíte a budete si jíst jako páni? Ne, nedala bych za jídlo 20€, ale ve Vídni mě vůbec nepálilo svědomí, když jsem za řízek s hranolky dala 8€ a za sacher dalších 5€. Jde o to, že když cestuji, chci cestovat všemi smysly. Chci vidět památky, chci cítit atmosféru města, chci slyšet ruch na ulici, chci ochutnat dobré jídlo. Chci ochutnat jídlo, které je pro dané místo typické, cheeseburger si můžu dát i doma. 
A každý má své priority, zatímco já jsem schopná 90% peněz, co si s sebou beru,, utratit za jídlo, někdo si neodpustí prohlídky zámků, dobrou kávu, suvenýry,cokoli...  Proto myslete na to, že i když chcete cestovat levně, nikdy na sobě drasticky nešetřete. K čemu by pak bylo, že jste někde byli, když budete celou dobu přepočítávat, kolik by to a to stálo u nás. Určité hranice, kolik jsem ochotná utratit; ano. Ale odepřít si Club-Mate jenom proto, že bych u nás za 1/2 litru limonády nedala 50,-; to nikdy.

Belgie - Bruggy
Závěrem, doufám, že jsem vás třeba namotivovala k nějaké cestě, nad kterou dlouho přemýšlíte. Pro mě bylo cestování vždy něčím, co jsem milovala, čím jsem starší, tím více zjišťuji, že za dovolenou nemusím nutně vysolit deset tisíc. Je to vše o tom, jestli dokážete občas ustoupit v otázce komfortu, jestli jste ochotni trochu riskovat a zkusit něčeho nového. Když vše vyjde a vy zažijete nezapomenutelný týden na místě, které jste si vždy přáli navštívit, budete na takový výlet vzpomínat ještě hodně dlouho.


6 Komentáře

Děkuji ti za komentář :)