„Bylo to úplně nejlepší," odpověděl mi kamarád na otázku, týkající se jeho bydlení v Anglii přes couchsurfing. Do té doby jsem o tom jen četla a byla jsem značně skeptická. Spát u cizích lidí, dá se to v dnešní době? Nezabijí mě? Nevyřezají ze mě orgány?
Mám trochu černou mysl a jen tak něčemu nevěřím, proto jsem potřebovala někoho reálného, ne blogera, kterého neznám, kdo by mi řekl, jo je to v pořádku, jdi do toho. A když si to vyzkoušel můj nejlepší kamarád, nakoplo mě to dostatečně.

Zleva: Já, Tobi, Dilan, Jana, Vierka a Burak

Bylo to dva týdny před plánovaným výletem do Bratislavy a Vídně, už jsme měly jízdenky, jediné, co nám chybělo, bylo ubytování. Stavěly jsme se k tomu s kamarádkou docela laxně, věděly jsme o nějakém hostelu, no ani jedna z nás tam nebyla schopná zavolat. Času dost, přesvědčovala nás prokrastinace. A možná to bylo i dobře, že jsme neměly zabookovaný hotel, protože nám nic nebránilo v tom, vyzkoušet couchsurfing. O co vlastně jde, ptáte se... Je to celosvětový projekt, web, na kterém lidé nabízejí turistům přespání u sebe doma, buďto v posteli v ložnici nebo i na zemi na matraci. Nikdo nikomu nic neplatí, je to založeno na dobrovolnosti a touze po vzájemném obohacení se (kulturním, jazykovém). Mimo jiné jsou zde i lidé, kteří vás s radostí provedou po jejich městě, zajdou si s vámi na večeři, půjdou si s vámi večer zaběhat. Není to asi pro každého, někdo potřebuje soukromí a klid, někdo je ale pro couchsurfing jako stvořený.


spolubydlící Burak zpívající tureckou písničkuTak například já po své první zkušenosti nechci hotel už nikdy vidět, pokud to nebude nutné. Během čtyř dní jsem potkala neskutečně mnoho zajímavých lidí, Turka žijícího ve Varšavě a Turku studující ve Francii, dvě Ukrajinky, Slovenku, Němce žijícího na Slovensku a pracujícího v Rakousku, Rusa a Itala. A ti všichni bydleli v jednom bytě s námi, největší místnost, obývací pokoj, se  proměnila v noclehárnu nebo spíš jednu velkou postel. Matrace vedle matrace, postel vedle postele, vešlo se nás tam sedm. A vzhledem k tomu, že se na byt jezdíte jenom vyspat, stačí vám to bohatě.

Díky couchsurfingu jsem si z Bratislavy odvezla mnoho zážitků, které by mě normálně minuly. Tak například, jeli jsme o půlnoci kousek za město do jedné vesnice, kde dříve hledali ropu a místo ní našli horké prameny. Nyní tu je malé jezírko a vybetonovaná nádrž, kde se můžete vykoupat. A tak jsem byla v únoru, v pár stupních pod nulou v plavkách a nebyla mi zima. Pochybuji, že na hotelu bychom vůbec zjistily, že něco takového u Bratislavy je, když o tom ví jen pár lidí. Navíc by to nebyla taková legrace, jako s těmi všemi lidmi.
Asi vás stále napadá stejná otázka, jako mě tenkrát. Není to nebezpečné? Mám chuť odpovědět: A co není? Místo toho ale předložím nějaké uklidňující informace, které by vás mohly přesvědčit. Tak například, pokud budete používat mozek, je zcela 100% jistota, že se neubytujete u sériového vraha. Každý člověk totiž sbírá reference od lidí u které ubytoval, kteří ho ubytovali, kterým zprostředkoval prohlídku města,... Čím více referencí, tím větší máte jistotu, že tento člověk je opravdu prověřený a skutečný. Také je tu spousta cest, jak mít ověřený profil, ať už se jedná i o zaplacené prověření nebo o velkou galerii vašich fotek, pečlivě vyplněný profil.

Proto vám opravdu z celého srdce doporučuji na chvíli zapomenout na všechny ty hrozné reportáže o vraždách, přepadeních a loupežích. Zkuste couchsurfing a nebudete litovat, poznáte nové lidi, novou kulturu, místo, kam jedete, poznáte mnohem autentičtěji, dozvíte se spoustu věcí přímo od místních. Navíc couchsurfing mnohem více otevírá svět cestování i pro mladé lidi a studenty, co si budeme povídat, doprava a ubytování bývají největšími položkami každé dovolené. Takto najednou přijdete o polovinu nákladů a i samotná doprava se dá sehnat za opravdu minimální ceny. Náhle zjistíte, že za 3 000 (i se stravou) můžete vidět spoustu míst a zažít skvělá dobrodružství.

Neváhejte tedy, další cesta jedině s couchsurfingem!

2 Komentáře

  1. Já přemýšlím, že bych to možná i zkusila.. V létě jedu do Anglie, ale než si obejdu nějaké share housy, tak bych potřebovala pár dní někde pobýt - a tohle vypadá zajímavě, i když nevím - samotná, u cizích lidí.. a ještě k tomu já.. Ještě si to promyslím, ale zatím, co jsem viděla, tak to vypadá super :)

    OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)