Kdepak analytická geometrie, složení rostlinných buněk nebo rozpoznaní metafory v textu, tím, co by měl každý člověk znát a chápat jsou dějiny. Zní to asi trochu jako odvážné tvrzení, tvrzení nedávající smysl. Ale máme demokracii a s demokracií přichází zodpovědnost. A to, co je nejnebezpečnější pro naši budoucnost je neznalost vlastních dějin. Ve škole nás vedou k tomu, abychom se uměli poučit z vlastních chyb. Abychom znovu nenapsali "lyška" a nahradili příště ypsilon měkkým i. Ve škole znamená opakování stejné chyby špatnou známku, horší průměr, po neustálém opakování i špatné vysvědčení. A jak všichni tvrdí, že známky jsou k ničemu, tak tady bych si dovolila částečně nesouhlasit. Nechci brát známky jako něco, co by mělo hodnotit naši inteligenci, kvality ale rozhodně se na známkování ukazuje něco, z čeho bychom si měli příklad vzít určitě. Neopakovat vědomě stejnou chybu.A co to má společného s dějinami? Nerada řeším téma uprchlické krize, protože nás se fakticky, jako státu, nijak výrazně netýká (přestože v novinách a televizi to může vypadat, jakoby to byl NÁŠ největší problém, tedy hned po tom, jestli bude nová řada Superstar) a navíc mě neustále nebaví hádání se s lidmi opačného názoru. V tomto článku se ale musím ozvat, opět jsem totiž zavítala (a byla to chyba) do diskusního fóra portálu Novinky.cz a byla jsem zklamaná. Doufala jsem, že doby nacismu jsou dávno za námi, a že by se snad nenašel nikdo, kdo by myšlenky této éry obhajoval a dokonce se s nimi veřejně chlubil! No spletla jsem se.

Neoznačuji se za tzv. sluníčkáře, spíše mám na věci realistický a zároveň trochu smířlivý pohled. Nemůžeme přece nenávidět lidi, kteří nám nic neudělali. Zde by bylo možné namítat, že se stačí podívat na různé teroristické útoky a násilí předchozích měsíců. Ale! Je vždy důležité umět věci, co jsou možná sice ve užším spojení, ale v zásadě nic společného nemají, oddělovat. Nemůžete říct, že každý uprchlík je terorista proto, že mezi úročníky v Paříži byl někdo, kdo využil migrační vlny. To je asi tak silný argument, jako kdybyste tvrdili, že každý Čech je zloděj, protože Václav Klaus onehdá ukradl na konferenci pero (a zde už to bolí víc, když se rýpe do vlastního, že?).

Chápu, že se lidé bojí o svoji budoucnost, strach je největší nepřítel člověka. Nemůžeme ale přece dopustit, aby z nás naše obavy udělaly někoho, kým nejsme. A zde se vracím zpět k důležitosti dějin. Největším, a odpusťte mi ten výraz, průserem, který strach (o budoucnost, o práci,...) způsobil, byla přece genocida jménem holocaust. Tenkrát se ozvali ti, kteří nabídli jednoduchá řešení. Lidé mají často sklony k řešení problémů tou nejsnazší, avšak nejméně racionální cestou. Než aby se k něčemu dopracovávali dlouhá léta, raději zvolí něco, co dobře zní a je to splnitelné v co nejkratší době. A pak bylo zcela normální, že lidé vyběhli do ulic a hajlovali, hajlovali totiž svému spasení, jednoduchému řešení a volbě, která je osobně většinou nebolela. A pokud někdo měl názor jiný, problematický, který by mohl narušit plán, udávali a vyhrožovali bez jediné výčitky. Tenkrát se našel viník, který byl po "zásluze" potrestán, tím viníkem byla obrovská skupina lidí, kteří ale se současným problémem neměli vůbec nic společného

Ta doba je pryč, nebo ne? Nenechává mě v klidu, když čtu, že existují lidé, kteří souhlasí s hnutím Úsvit a kteří nadšeně tleskají xenofobii, rusofílii a proslovům Miloše Zemana (zní to hezky, to uznávám, ale nic to neřeší). Upřímně je mi na nic ze všech politiků, kteří jsou schopni sebrat den studentům a udělat z něj den nacistické propagandy (pletu se snad?). Každý má právo na svůj názor, chápu (ale ten názor sakra mohli vyjádřit jindy a jinde, pak bych možná ani necekla). Nezapomínejme, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Je totiž hezké mluvit o tom, že MY potřebujeme NAŠI svobodu, ale nějak už nemyslíme i na ostatní. To by nám jednou mohlo způsobit velké problémy, nebo možná už působí?!.

2 Komentáře

  1. Skvělý článek!:) Když jsem ho četla, vzpomněla jsem si na tenhle citát od O.Franka: "To build up a future, you have to know the past."

    OdpovědětSmazat

Děkuji ti za komentář :)