Dnešní doba je svobodná, téměř neomezená. Pokud chcete, ze dne na den se z vás může stát například fotograf.  Že nevěříte? Stačí se držet následujících bodů a sláva spojená s vaším jménem bude oslňovat všechny, kteří vás kdy podceňovali.


 1. Základem je určitě dobrý foťák, na kompakty nebo analog se nehraje. Pořiďte si tedy digitální zrcadlovku v nějakém výhodném balení rovnou s objektivem. Vždyť když ho prodávají s foťákem, musí být zaručeně tím nejlepším, co můžete dostat.
 2. Předtím, než si pro foťák dojedete na nejbližší pobočku Alzy, nezapomeňte si založit stránku na facebooku ve tvaru jméno příjmení Photography, pozvěte všechny přátele a nezapomeňte do popisu stránky napsat ceník vašeho focení. Protože až už to bude doma a vy zveřejníte první fotku, můžete očekávat nabušenou schránku se zprávami žadonícími o focení. A kdo by to dělal zadarmo, když už je ta poptávka, žejo?
 3. Až to vybalíte a krabici hodíte do kouta, čeká vás první focení. Pokud vás zaskočilo mnoho písmen, ze kterých si máte vybrat režim focení, nelekejte se, manuální režimy jsou pro hlupáky, kteří si myslí, že jsou chytřejší jak technika. Kdyby ten automatickej režim neuměl fotit, tak ho tam nedávaj, ne?
 4. Fotí se jedině do JPEGu, protože do RAWu fotí jen ti, kteří mají málo zakázek, nejsou žádaní a mají tím pádem čas se piplat s vyvoláváním fotek v editoru. A kdo má málo zakázek, hnusně fotí, to dá rozum.
 5. A editory celkově nejsou nic pro správnýho fotografa. Ten to prostě cítí v ten moment focení na srdíčku, jak má ta fotka vypadat a nemusí nic domalovávat v počítači. Je to přece fotka, tak jděte do hajzlu s nepřirozeností. A pokud už fotograf upravuje, tak pořádně a musí to mít nějaký speciální účel. Moc hezky vypadá černobílá fotka, na které zbude jen červená barva, nebo přidané nejrůznější hvězdičky, duhové pozadí nebo srdíčka. Tomu se říká kumšt, to správně nakombinovat!
 6. V dnešní době nemůžete věřit ničemu a nikomu. Okrádá se nejen v autobazarech ale i na internetu! Pokud si tedy na vaši Photography stránku chcete něco přidat, nezapomínejte na podpis na fotografii. Buďto nějaký pěkný barevný do rohu, nebo alespoň netradiční font. A pokud se bojíte, že by to někdo mohl vyfotošopovat, raději přes celou fotografii přetáhněte vodoznak.
 7. Temná zákoutí internetu jsou pro fotografa mnohdy nebezpečná a způsobují neoprávněnou deziluzi. Nikdy, ale opakuji NIKDY, nenavštěvujte fotografická fóra. Buďto omylem zabloudíte do diskuze, kde řeší nějaké ISO, čas a clonu a dohadují se tam o tom, jako kdyby jim šlo o život, nebo překonáte svoji skromnost a nahrajete tam svoji fotku na ohodnocení, A víte co udělaj ty závistivé bestie? No úplně vás začnou ponižovat a zpochybňovat váš um. Nebudou chápat, že ten strom rostoucí z hlavy a nebo ten chybějící kus tváře byl fotografickým záměrem. Místo toho vám dokola budou říkat něco o kompozici, pravidle třetin a ti největší pitomci vytáhnout i zlatý řez!


Doufám, že byl článek přínosný, věřím, že přinesl mnoho osvěžujících faktů a rad do začátku.

26 Komentáře

 1. Díky za pobavení,pěkně napsané xD Osobně jsem naprostej amatér, co se focení týče... ale když vidím základní chyby, tak rudnu do běla (viz vlastní stín na fotce)... Jeden může fotit telefonem a mít celkově lepší fotku než "profík" se zrcadlovkou =D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně, je to dost o tom, jak člověk vidí, technika pouze pomáhá lepší kvalitě (popř. rozmazanému pozadí)

   Smazat
 2. Doufám, že to bylo psané se sarkasmem a ironií... Pokud ne, je to smutné. Pokud ano, je to geniální! :)
  www.catherineribbon.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 3. Super článok, určite sa podľa týchto typov (ne)budem riadiť! :D Až priveľmi často sa s takýmito ľuďmi na internete stretávam, až je to smutné.

  OdpovědětSmazat
 4. A proto jsme svoji stránku přejmenovala, nikdy nefotila lidi na požádání a proto ani nemám foťák. Hezky napsané :-D

  OdpovědětSmazat
 5. Haha, musím se přiznat, že jsem jedna z těch, co letos dostala nový foťák... Není to ani zrcadlovka, ale nějaký ten zoom(já se strašně omlouvám, já tomu skutečně moc nehovím), protože jsme dostali radu, že pokud se na tom chci nejdřív naučit, nemusím se hned hnát za zrcadlovkou. A musím říct, že i ta "ne-zdrcadlovka" mi dává dost zabrat. A přesně proto si nezakládám žádné stránky na facebooku a myslím, že tak neučiním ani až se naučím, protože profík nikdy nebudu. Nicméně je to sranda, ale jak jsem řekla, je to strašně náročný se v tom všem vyznat a tak mě čeká tuna studia navíc :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem se učila na ultrazoomu a bylo to skvělé rozhodnutí :)

   Smazat
 6. Já teda zrcadlovku mám, ale trvalo mi asi 100 let, než jsem se naučila fotit ostře, natož nějak slušně...Je běžný, že ze sta fotek mám dobrých třeba jenom 5. No žádnej učenej z nebe nespadl...:) Skvělej článek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, táhnu plnou kartu fotek a vyberu třeba 10 :D

   Smazat
 7. Tak to jsem se pěkně zasmála :D Fakt se ti povedlo! :)

  Simply Janet

  OdpovědětSmazat
 8. Pěkně jsem se zasmála, jak už dlouho ne :-D
  I když ona představa, že se tím někdo opravdu řídí je až k breku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Znám pár takových lidí, ale je pravda, že nejvíce tím škodí sami sobě

   Smazat
 9. Povedený článek! :-D Stejně jako "Co NIKDY neříkat fotografovi". Skvěle se na tomhle blogu bavím! :-D
  Bebe

  OdpovědětSmazat
 10. tak to teda pobavilo! :DD najdôležitejšia je určite stránka na facebooku :D

  Pozývam ťa na letnú Giveaway, ktorá práve prebieha na mojom blogu :)
  Hello, my name is Ev

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne že bych ji neměla, ale je třeba trochu posoudit, kdy to má cenu :D

   Smazat
 11. Mám rozepsanej článek nesoucí se v dost podobnym duchu. :D jelikož v mym městě se docela rozmohl trend koupit si toho Kanóna, založit fan page na fejsbuku a začít vydělávat miliony.
  Fakt bezva článek, pobavilo mě to (: ikdyž tohle je jedna z věcí, která me fakt vytáčí do běla :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem dřív byla na tyhle lidi docela háklivá, teď už je ani neřešim, jejich boj :D Ale píše se o tom dobře, to zas jo :D

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)