Noční fotky mají své kouzlo. Vše je zbarvené do žlutě světel pouličních lamp. Tedy pokud se fotka povede. V opačném případě je buďto rozmazaná nebo nekvalitní (zašuměná). Pokud si nevíte rady, možná vám tento článek pomůže k lepším nočním fotkám.


Předem vás ale upozorním, že bez stativu to nepůjde. I když provizorně by se dal foťák i položit na nějaký sloupek, plot,...  Zkrátka nesmí se hýbat v třesoucích se rukou (a už čas 1/80 sec. se drží špatně, my se však dokonce budeme pohybovat v řádech desítek sekund).

Nicméně, také nám tentokrát nepomůže automatický režim. Foťák stále (většinou) počítá s tím, že ho držíme v ruce a snaží se zabránit rozmazaní, proto automaticky zvedne citlivost na nejvyšší možné číslo a z výsledného snímku vznikne zrnitá fotka.
porovnání dne a noci
Proto se budeme pohybovat v manuálních režimech. Pro někoho je to asi obávané oddělení fotoaparátu, kterému se vždy vyhýbal  někdo si s ním jen nevěděl rady.

Pokud nemáte v oku nastavení při jednotlivých stupních osvětlení, začátek nebude jednoduchý. Aby to nebylo tak složité, zvolíme režim Av z kterého se postupně prokoušeme k zcela manuálnímu režimu M. Možná mi někdo bude oponovat, že to není dobrý a správný způsob, netuším, ale já si myslím, že v začátcích je dobré, když nás foťák ještě trochu vede, než se pustíme do plně manuálního režimu.

Co tedy nastavit, v kolonce clona/f hodnotu zhruba 8 a ISO vždy na 100 (nebo nejnižší možnou hodnotu). Čas nám nyní foťák dopočítá sám. Naostříme na zvolený objekt a zmáčkneme spoušť. Nebude to jen rychlý cvak, na který jste zvyklý, závěrka bude otevřená i několik vteřin.
Po dokončení expozice si fotografii prohlédněte. Zdá se vám, že je zbytečně moc světlá? Podívejte se, jaký čas vám fotoaparát na snímek nastavil.
zimní noční fotka

Nyní přejděme do M režimu. Nastavíme opět stejnou clonu i ISO a nyní si pohrajeme i s časem. Jestliže první čas byl třeba 30 vteřin a fotka byla zbytečně moc světla, zkusíme nyní zvolit čas kratší o pár vteřin, třeba 20 sec.  Poté opakujeme proces s naostřením a zmáčknutím spouště.

A teď se opět vraťte k fotografii, která vznikla. Je stále moc světlá, nebo naopak moc tmavá? V obou případech se vraťte k nastavení času a opět přidejte nebo uberte (podle potřeby) zhruba 5 vteřin.

Pro ukázku, zde jsou fotografie stejného místa se 4 různými časy, jen tedy clona byla 4,5 (ale jde tu jen o ukázku té proměny fotografie s různými světly, používejte na budovy alespoň f8, zde jsem omylem dala clonu nižší)

8 sec. střecha zanikla ve tmě

13 sec. 

16 sec. střecha vynikla

30 sec. zbytečně dlouhý čas
Tím samozřejmě nastavování nekončí, můžete si o zvolit AWB, ale přežloutlé fotky se dají zachránit i postprodukcí.  Dá se pohrát i s kompenzací expozice, ale pro začátek stačí umět nastavit clonu, čas a ISO, dostat hodnoty pro jednotlivé situace a scény takříkajíc "do ruky" a poté bych se zabývala dalším nastavením.

Doufám, že jsem vám alespoň trochu pomohla a načtenou u dalšího článku.

0 Komentáře