V pondělí mě čeká cesta do Berlína. A jelikož poslední dobou cestuji docela často, mám už nějaké věci, co se týče příprav, celkem zmáknuté. Proto bych se s vámi ráda podělila o nějaké vychytávky, co se týče balení, příprav a samotné cesty do zahraničí.

Měsíc před cestou
 • Včasná kontrola občanky a pasu je nejlepší prevencí proti nečekanému zjištění, že vám doklad prošel a je neplatný. A vždy je lepší to zjistit měsíc předem a mít šanci s tím něco udělat, než sedět na poslední chvíli na úřadě a modlit se, že vás vezmou před zavíračkou.
 • Mám všechno? Taková by měla být otázka, pokud přemítáte nad tím, jestli máte vhodné oblečení s sebou. Nemyslím tím košili z nové kolekce, která plní veškeré trendy. Je spíš o to, že pokud třeba na podzim někam vyrážíte a není to úplně k rovníku, měli byste se ujistit, jestli máte teplý kabát, bundu, boty, svetr. A pokud ne, máte dost času na sehnání a dokoupení chybějícího artiklu (ve větších městech to seženete i den před odjezdem, ale my z menších měst jezdíme do obchoďáku třeba jednou za měsíc).Týden před cestou
 • Ideální je si už maličko promyslet, co si s sebou vzít. Bude stačit ten malý kufr, nebo mám zavolat tetě, aby mi půjčila ten její největší? Nemám zavolat ségře, aby mi nezapomněla z intru přivézt powerbanku? Nekupovala si náhodou Pája redukci do zásuvky do ciziny? A tak dále... Pokud něco nemáte, týden ped odjezdem není problém to sehnat u známých či u rodiny.
 • Já v cizině používám kreditní kartu. V rámci mého účtu to mám zdarma a nemusím tolik řešit, kolik si s sebou vzít eur, liber, aby mi to stačilo. Velice nepříjemné by ale bylo zjištění, že mi platba nejde, protože nemám povoleny platby v zahraničí. Proto je vždy lepší zavolat si do banky a zeptat se, jestli máte povoleny platby, jestli je to zdarma a kolik můžete denně vyčerpat peněz.
 • Zlomit si v cizině nohy, rozbít antickou vázu v muzeu nebo nabourat protijedoucí Porsche se vám v cizině nemusí úplně vyplatit. Nespoléhejte se na to, že se vám ještě nikdy nic nestalo a raději se pojistěte. Pojištění léčebných výloh, odpovědnosti za škodu nebo i pojištění proti ztrátě zavazadel v závěru nestojí tolik, kolik byste platili za sešití rozseknutého obočí kdesi v Asii.
2 dny před odjezdem
 • Nejvyšší čas balit. Teď to tedy bude taková rada ala "kovářova kobyla chodí bosa" protože vám budu tvrdit, jak je skvělé začít balit několik dní dopředu, ale sama balím na poslední chvíli. Minule, když jsem jela do Berlína, jsem se o půl 3 vrátila z brigády a ve 3 byl odjezd. Neměla jsem zbaleno vůbec nic, paměťovku ve foťáku plnou (takže jsem ji musela vyčistit) a neměla jsem pojištění. Rychle jsem tedy začala sjednávat online pojistku, do toho jsem házela do kufru oblečení a mezitím jsem stahovala fotky z paměťovky a Game of thrones do tabletu. Dodnes nechápu, jak jsem to stihla, ale asi jsem nikdy nedělala tolik věcí najednou. Proto vám opravdu doporučuji, nenechat si balení na pár minut před odjezdem. Ideální je si 2 dny předem sepsat seznam věcí, které potřebujete a postupně si připisovat nové nápady. To, co bude v kufru si zabarvíte zvýrazňovačem a budete tedy mít přehled a pravděpodobně toho zapomenete menšinu.
 • Na flashku si připravte seriály na cestu. Pro mě to byl nejlepší způsob, jak dohnat chybějící epizody nově objevených seriálů bez výčitek, že jsem místo koukání mohla dělat něco jiného.
 • Chci si vzít ty černé kalhoty, ale neměla jsem je náhodou ve škole? Přemýšlet o tom, co si vzít na sebe předem, je super. Alespoň poslední den nemusíte nadávat, že nemáte žádné oblečení, protože je v pračce a nestihne uschnout.
 • K tomu se váže i příprava oblečení. Není nic zbytečnějšího, než plýtvat místem v kufru kvůli množství oblečení. Pokud jedete pryč na týden, nemá cenu si brát 5 triček s krátkým rukávem, 3 s dlouhým, 2 košile a jedno tílko. Ideální je si připravit jednotlivé outfity (stačí tak 3 na týden, nejede se přece na módní přehlídku). Většinou volím univerzální kousky, aby se vše dalo kombinovat se vším, ale na postel si narovnám 3 kalhoty (džíny, černé kalhoty, legíny na cestu) a k nim přidávám trička, svetry nebo i doplňky. Volím hlavně černou a bílou barvu, kvůli kombinacím. Je super přijet na místo a přesně vědět, co budu nosit, než s sebou mít 1/2 věcí, které si ani neobléknu, protože se vlastně k ničemu nehodí.
 • Sehnat si čísla na přátele žijící v místě vašeho výletu je opravdu praktické. Zahledíte se na nějakou památku, nevšimnete si, že vaše skupina už je dávno na druhé straně ulice a než si i oni uvědomí, že jim někdo chybí, nebudou vás možná chvíli ani hledat. Zaprvé, vždy je dobré mít číslo na nějakého dalšího účastníka zájezdu, pokud ho ale nemáte, můžete zavolat domorodci z daného místa. Jestliže máte program a je v něm napsáno, že máte být v 15:00 u Braniborské brány, kamarád vám může pomoci třeba navigací, jak se k danému místu dostat a neztratit se přitom ještě více.
 • Nikdy nezapomeňte otevřít před odjezdem diář a podívat se, jestli jste něco neměli udělat. Například já se vždy kouknu, kdy je uzávěrka časopisu, abych poslala články včas, kontroluji, jestli nemám zubaře abych když tak včas omluvila svoji absenci.

Den odjezdu
 • Naposledy projedu seznam věcí, jestli je opravdu vše v kufru, jistota je jistota.
 • Přes noc si nechám nabít všechnu potřebnou elektroniku (mobil, tablet, notebook,..) a zkontroluji, jestli mám sbaleny všechny nabíječky. Minule, když jsem jela do Itálie, na poslední chvíli jsem brala tablet z nabíječky a ve spěchu jsem vyndala ze zásuvky jen nabíjecí kabel a adaptér zůstal na svém místě.
 • Hlavně nezapomenout na vodu, dodržování pitného režimu na cestách předchází následným problémům. 
 • Opíšu si adresy přátel, kterým chci poslat pohled z ciziny. Notak! Vždyť takový pohled je oproti 100 fotkám na snapchatu na úplně jiné úrovni.
 • Poslední kontrola kartičky s pojištěním, občanky, ISIC, zdravotní kartičky, kreditky a peněz. To, že jste něco z toho nechali doma a že úplně vidíte jak ta věc leží na stole, když si na to po cestě vzpomenete, to vám asi způsobí malý infarkt (dobře, ISIC se přežít dá, ale je dobré ji mít).
 • Nikdy bych nejela delší dobu autobusem nebo autem, kde vím, že usnu, bez polštáře a deky. Prostě pohodlí nade vše :D. Celkově, pokud jedete kamkoli autem, mějte vždy v autě deku. Ať už je to na nějakou oslavu, na nákup, na projížďku mimo město, nikdy nevíte... Minule jsem se na poslední chvíli rozhodla, že se mi prostě nechce řídit a raději na místě oslavy přespím. Ležela jsem na tvrdém stole, přikrytá kabátem a byla mi hrozná zima, mít tak s sebou deku... (A to, proč jsem ležela na stole nerozebírejme, některé věci se prostě dějí a je dobré o nich vědět co nejméně :D)
Cesta
 • Pár kilometrů před hranicemi si vždy vypínám data, můj bankovní účet je mi za tuto malou službu velice vděčný...
 • Pokud se někde zastavuje na záchod, je hloupé přemýšlet o tom, jestli zrovna teď potřebuji nebo ne. Pokud nechci všechny spolucestující za hodinu otravovat tím, že už to prostě nevydržím, na ten záchod půjdu i kdybych byla skálopevně přesvědčená, že to nepůjde.
 • Celou cestu sedět zahleděna do mobilu, to je trochu smutné, když vedle vás třeba sedí vaše kamarádka. Je čas na vytažení papírů a tužek. Já mám dlouhé cesty spojeny s hraním Město, moře, kuře (písmenko N- napište název města, jméno, zvíře, určitě to znáte) nebo s hrou Hádej, kdo jsem (Pokládání otázek, na které se dá odpovědět pouze Ano nebo Ne). Není to nutně zábava jen pro malé děti, mě tohle neomrzí nikdy.
 • A pokud se vám už komunikovat nechce, přichází na řadu seriály, hudba a filmy. A to je přesně ten okamžik, kdy vás polije pot. Sluchátka zůstala v pokoji. Na stole. Úplně je je tam vidíte, zamotaná jako vždy. Jak rádi byste si je teď rozmotali. Místo toho ale několik hodin koukáte z okna, pobrukujete si Rammsteiny a závidíte kamarádce, že nemá děravou hlavu a s uctivostí odmítnete vřelou nabídku o sdílení jednoto sluchátka, jelikož máte úplně jiný hudební vkus než vaše spolusedící.
Tak doufám, že vás třeba některé mé rady inspirovali a možná i vy máte nějaký hack, který vám přípravy na cesty zpříjemňuje, tak se nebojte se o něj s námi podělit.

11 Komentáře

 1. Připravuju se skoro stejně jako ty :) Vždycky týden před odjezdem si pomalu napíšu seznam, co cca potřebuju a dva dny před odjezdem si pomalu balím věci :) A den před odjezdem si připravím to nejdůležitější: nabitý mobil, nabíječku, kterou dám ještě rychle do kufru, peněženku s doklady a sluchátka :) Den odjezdu mi pouze stačí dvě minuty, abych si věci naházela do tašky, kterou si vezmu s sebou do autobusu a mám hotovo :)

  OdpovědětSmazat
 2. Super článek, určitě se u tebe inspiruji, až se budu připravovat... :D

  OdpovědětSmazat
 3. tyjo tak tohle je hodne hodne hodne dobrej clanek! ulozila jsem si ho do oblibenych a az nekam pojedu, prectu si ho znova. mas tam veci, ktery by me vubec nenapadlo resit a je mi jasny, ze v cizine bych pak zaplakala :-D diky za nej :)

  OdpovědětSmazat
 4. Super článek, a přesně tak... dávám si ho do oblíbených a uložím. Až někam pojedu, tak si to zkontroluji podle tvého seznamu! :D :)

  OdpovědětSmazat
 5. Ukládám si článek, abych například na vypnutí mobilních dat před hranicemi, nezapomněla! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, přecejen ceny za surfování v zahraničí nejsou úplně nízké :/

   Smazat
 6. Bezva článek, připravuji se dost podobně, jen můžu doporučit ještě jednu vychytávku- udělat si seznam věcí v počítači a pokaždé, když tě něco napadne, dopsat si to do něj. Já v něm mám všechno od zavazadel a dokladů až po oblečení a boty. A musím říct, že se s toho stala má hlavní pomůcka při cestování a že to za ten čas opravdu stojí- pokaždé jen upravím věci podle místa, kde budu a nemusím se bát, že bych na něco zapomněla. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nojo, do počítače mě to nenapadlo přepsat :D díky za tip :)

   Smazat

Děkuji ti za komentář :)